» 
»
 

Kanser olduğunu bu fotoğraf ortaya çıkardı

İngiltere'de bir anne, aile fotoğraflarına bakarken 8 aylık kızı Tyraah Bell-Lama'nın göz bebeğinin arkasında beyaz bir parıltı fark edince kızını hastaneye götürdü. Yapılan testler sonucunda Küçük kıza kanser teşhisi kondu.

İngiltere'de Tyraah Bell-Lama isimli bebeğin kanseri, gözündeki beyaz parıltıdan ne olduğunu araştırarak ortaya çıktı. Aile fotoğraflarına bakarken 8 aylık Tyraah'ın göz bebeğinin arkasında bir parıltı fark eden anne Jade, kızını doktora götürdü. Doktorlar ilk başta basit bir görme bozukluğu olduğunu düşündü ancak kan testleri ve film sonuçlarına bakıldıktan sonra nadir görülen bir kanser türü olan retinoblastom teşhisi konulduğu öğrenildi.

Tyraah birkaç hafta sonra kemoterapi almaya başladı ve kanserle savaşı başarıyla sonuçlandı. Şimdi 2 yaşında olan küçük kız, kanserin nüksetme ihtimaline karşı 8 haftada bir test yaptırıyor. Anne Jade, kızının hastalığını Facebook'ta paylaşarak farkındalık uyandırmak istiyor.

Nadir görülen bir göz kanseri olan retinoblastoma genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkiliyor. Genellikle erken teşhis konulduğu için hastalığa yakalanan çocukların çoğu hastalığı yenebiliyor. Retina da meydana gelen retinoblastoma, gözlerin birinde ya da ikisinde görülebilir. Vakaların %40'ı kusurlu bir genden kaynaklanıyor. Küçük tümörlere lazer veya dondurma tedavisi ile müdahale edilebiliyor. Büyük tümörlerde ise kemoterapi veya ameliyat gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *