» 
»
 

Kansere beyaz çay umut oluyor

Yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye'de Çaykur tarafından bu sene ilk kez üretimi yapılan beyaz çayın içerisinde kanserli hücreleri yok ettiği tespit edilen JP53 kod adlı maddeye denk gelindi.

Türkiye tarafından üretilen beyaz çayın Japonya'da incelenmesinin esnasında beyaz çayın içinde JP53 kod adlı maddeye rastlandı. Bu madde ile önümüzdeki yıllar içerisinde kanser hastalılarına umut olacak ilaç üretilmesi ve kanserli hastalarda denenmesi üzerinde çalışmalar yapılacak. JP53 içeren üretilecek ilacın da özellikle mesane kanseri ve akciğer kanseri hastalarına umut olacağı tahmin ediliyor. Organik olarak üretilen doğal ve organik rengi beyaz olarak üretilen beyaz çayın faydalarının araştırılması amacı ile Çaykur Genel Müdürlüğü Japonya Araştırma ve Geliştirme Fonu desteği ile proje hazırladı. Proje kapsamında üretilen organik beyaz çayın numuneleri Japonya Tokya'da bulunan Meiji Pharmaceutical Üniversitesi'ne gönderildi.

Yapılan araştırmaların sonucunda organik beyaz çay içerisinde bulunan JP53 kod adlı maddenin kanser hücreleri ile adeta savaştığı ve onları yok ettiği belirlendi. Bu maddenin sağlıklı hücrelere zarar vermediği ve yalnızca kanserli hücreleri yok ettiği, içerisindeki antioksidan yapıdan dolayı da DNA'nın onarımını sağladığı tespit edildi. Japonya'da yapılacak olan son klinik çalışmaların neticesinde özellikle akciğer ve mesane kanseri hastalarına umut olacak ilacın formülasyon çalışmalarının yapım aşamasına geçileceği belirtildi.

Beyaz çay üzerinde yapılan ciddi araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, kanserden korunma amaçlı ve kanser hastalarının tedavisinde kullanılabilecek ilaçlar üretilecek. Üretilecek ilaç ise 2016'nın sonuna doğru ABD'de ve Japonya'da kliniklerde hastalar üzerinde denenecek. İlacın piyasaya sürümünün ise 2019 yılını bulabileceği düşünüyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *