» 
»
 

Kansere yol açan o ürünleri cezalara rağmen satıyorlar

Son 1,5 yılda 2 bin 959 kozmetik üründe araştırma yapan Sağlık Bakanlığı, bu ürünlerin 234'ünün hakkında güvensiz olmalarından dolayı piyasadan toplatma kararı verdi. Kansere ve ciddi cilt hastalıklarına davetiye çıkaran bu ürünler hala vatandaşlara çok yakın.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu,geçtiğimiz yılın başından 2016 Haziran ayına kadar olan sürede 2 bin 959 kozmetik ürününde denetim yaptı. Denetimler sonrasında ise ortaya çıkan sonuç oldukça korkutucu oldu. Denetlenen ürünlerin 234'ünde güvensiz onayı verildi. Üretici firmalara ise 2 milyon 389 bin TL para cezası uygulandı. Güvensiz ürünlerin satışı da yasaklandı. Fakat bu ürünler cezalara rağme vatandaşlara halâ ulaşabiliyor.

Bakımlı olmak ve daha güzen görünmek amacıyla kullanılan bu kozmetik ürünler Uzakdoğu ve bazı Avrupa ülkelerinden ithal olarak getiriliyor. Uzmanların uyarılarına göre bu sağlıksız ürünler ciddi deri hastalıklarına, zehirlenmelere ve hatta kansere bile yol açabiliyor. Piyasada halâ satılmakta olan bu kozmetik ürünlerinin fiyatları ise 2,5 liradan başlıyor. Hijyenik olmayan koşullarda üretilen pek çok sağlıksız ürün internet sitelerinde ve gün içinde yüzlerce kişinin kolaylıkla ulaşabileceği sokak tezgahlarında satılmaya devam ediyor. Sabundan şampuana hatta bebek bakım ürünlerine kadar uygunsuz ortamlarda üretilen kozmetik ürünleri insan sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar kozmetiklerin içerisinde bulunmaması gereken maddelerin, uygulanan ciltte sivilce, alerji, kuruluk ve egzama gibi yan etkiler yapabileceğine dikkat çekiyor.

Öte yandan solunum sıkıntısı olanların astım krizlerine girmesine, göz ile temas eden sağlıksız kozmetik ürünlerin şişlik, enfeksiyon gibi problemlere neden oluyor. Ürünlerin daha renksiz ve kokusuz olanlarının kullanılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, içerisinde arsenik bulunduğu tespit edilen ürünlerin uzun süreli kullanımında deri kanserlerine neden olabileceğini belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *