» 
»
 

Kanserle mücadele için beslenmeye dikkat!

Kanser tedavisinde, besleyici ve sağlıklı bir diyetin ciddi anlamda mücadeleci bir faktör olduğunu biliyor musunuz? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, kanser tedavisinin etkinliği ve kaliteli bir yaşam için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Çağ hastalığı olan kanserin gitgide yayılmakta olduğu son dönemlerde, kanserden korunmak için yollar aranıyor. Hem kanserden korunmada hem de kanserle mücadele etmekte sağlıklı beslenme oldukça büyük rol oynuyor. Kanser hücrelerinin şekerle geliştiğini ve bu nedenle şekerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bugüne kadar yapılan çalışmalar neticesinde doğru beslenme yöntemleri ile etkili sonuçlar alındığını belirtiyor.

Rafine karbonhidratlar, ilave şeker edilmiş besiler ve tatlılar tümör için büyüme faktörüdür. Bu nedenle hazır meyve suları tüketilmemelidir. Onun yerine mevsimindeki meyveleri bütün olarak tüketmek gerekir. Aşırı şeker alımından uzak durulmalıdır. Ayrıca hayvansal besinler de Omega 6 yağ asidi ve doymuş yağ içerdiğinden dolayı vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına neden olur. Bunlara karşıt olan besinler cia tohumu, keten tohumu, zeytin, kiraz, koyu meyveler, çilek, zencefil, yeşil çay, soya, fındıkgiller tüketilmelidir.

Bağışıklığı kuvvetlendirecek olan soğan, sarımsak, yoğurt, yulaf, mantar, arpa gibi içeriği doğal olan besinler kanser hücrelerinin yayılıp büyülmesini engeller. Kanser ile etkili diğer bir besin de zerdaçaldır. bu nedenle yemeklerde mümkün oldukça zerdeçal eklenmelidir. Klinik çalışmalarda oldukça büyük rol oynayan zerdaçalın meme, rahim, prostat ve serviks gastrointestinal sistem kanserlerinde etkili sonuçlar verdiği görülmüştür.

Kanserden korunmak için, enerjisi yoğun olan, şekerli ve fastfood tarzı beslenme şeklini sınırlamak gerekir. Beslenme şekli sebze ağırlığında olmalıdır. Günde minimum 3-5 porsiyon çiğ veya pişmiş şekilde sebze tüketilmelidir. Kırmızı et tüketimi haftada 1 veya 2 kez olmalıdır. İşlenmiş etlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Mevsimine göre yetişen meyvelerden günlük 2-4 porsiyon olarak tüketilmelidir.

Haftada 1 veya 2 kez de balık tüketilmelidir. Tuz tüketimine de sınırlama getirilmeli, günde 6 gramdan fazlasına geçilmemelidir. Ayrıca lif açısından zengin olan kuru baklagiller tercih edilmelidir. Yulaf, çavdar, darı, bulgur, arpa gibi ürünler tercih edilmeli ve trans yağ, bitkisel yağ, margarini tüketimi sınırlandırarak bunun yerine Omega 3,6,9 içeren çoklu doymamış yağ asitli ürünler tüketilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *