» 
»
 

Kansızlık için en iyi içecek meyve suyu

Kansızlığın başlıca sebeplerinden demir eksikliğinin çocuklarda özellikle zihinsel gelişim sürecinde geri dönülemez sonuçlara neden oluyor. Uzmanlar yeteri dozda alınan meyve suyu tüketmenin kansızlığın önüne geçebileceğini savunuyor. İşte ayrıntılar…

Vücudun hayat kaynağı olan kanın vücutta azalmasıyla meydana çıkan kansızlık hastalığı ve bu hastalığın beraberinde getirdiği demir eksikliği kişinin yaşam kalitesini düşüren önemli etkenler arasında. Bilhassa demir eksikliği olan çocukların zihinsel gelişim döneminde büyük problemler yaşadığı uzmanlarca kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta. Uzmanlar işte özellikle bu kritik dönemde besinlerden alınan demirin emilimi için meyve suyu tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, demir yetersizliğinin genellikle çocukluk ve ergenlik, hamilelik gibi dönemlerde ortaya çıktığını vurgulayarak, dünya üzerinde her 5 erkekten biri, her 3 kadından biri, her iki gebeden biri, her 5 çocuktan birinde kansızlık problemi ile karşılaşıldığını ifade etti. İnanç, ayrıca kansızlık oranının ülkemizde yüzde 50 gibi tehlikeli bir seviyede olduğunu kaydetti.

C VİTAMİNİ DEMİR EMİLİMİNİ ARTIRIYOR

Hayvansal besinlerde olduğu kadar bitkisel besinlerdede bol miktarda demir olduğunu belirten Prof. İnanç, üzücüde olda besinlerdeki demirin tamamı vücut tarafından emilemediğini, bunun için gıdaları C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmemiz gerektiğini kaydetti. Yemekle birlikte alınan 500 miligram C vitamini demirin emilimini 6 kat arttırdığını kaydeden İnanç, vitamin alımını artırmak için meyve suları iyi bir kaynak olduğunu ifade etti.  

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *