Kapatılan harp okulları öğrencilerinin tercih tarihleri bugün!

Harp okulları bünyesinde bulunan yüksekokullar, fakülteler ve astsubay meslek yüksek okullarına kayıtlı olan öğrenciler ile mezun aşamasında olmayan öğrenciler 22 Eylül Perşembe gününe kadar tercih yapabilecek.

YÖK'den (Yükseköğretim Kurulu) yapılan açıklamaya göre, Kanun Hükmünde Kararnamenin 105 inci maddesi uyarınca Harp Okulları bünmyesindeki yüksekokullar, fakülteler, astsubay meslek yüksekokullarındaki kayıtlı öğrenciler ve mezun durumunda olmayan öğrenciler, yükseköğretim kurumlarına Yükseköğretim Kurulu tarafından merkezi olarak yerleştirileceği bildirildi. Yerleştirme işlemleri için harp okulu öğrencilerinden 22 Eylül 2016 Perşembe günü son olmak üzere tercihlerin alınması planlanmaktadır.

Hava harp okulu öğrencileri tercih işlemlerini e-devlet sitesi üzerinden e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak gerçekleştirecek. Öğrencilerin tercih sırasında yayımlanacak başvuru esaslarını göz önünde bulundurarak kendi alanlarında toplamda 24 tercih yapabilecekler. Birinci madde kapsamında olan ve halâ bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yöntemiyle kayıt olan öğrenciler de bu tercihi yapabilecekler.

Önlisans programlarında kayıtlı olan öğrenciler birden fazla örgün lisans programına, lisans programına kaydı olanm öçğrenciler ise birden fazla aynı düzeyde yükseköğretim programına kayıt yaptıramayacaklar. Yerleştirme sonrasında öğrencilerin yerleştirildiği yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırabilmesi için ise kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan kaydını sildirmiş olması gerekmektedir.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında aynı isimli önlisans programına yerleştirildiklerinden, Hava Trafik Kontrol önlisans programlarındaki öğrenciler ise Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Hava Trafik Kontrol önlisans programına yerleştirilmiş olduğundan tercih hakkına sahip değildirler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *