Kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin hangi üniversiteye gidecekleri açıklandı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından kapatılan 15 üniversitenin öğrencileri hangi üniversiteye gidecek belirlendi. YÖK tarafından gelen açıklamalara göre kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin yeni üniversiteleri birer birer açıklandı. Fatih Üniversitesi öğrencilerinin yeni üniversiteleri ise henüz belli olmadı.

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) gelen açıklamalara göre, 667 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile 15 yükseköğretim kurumunun kapatıldığı, bu yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrencilerin YÖK tarafından Devlet ve Vakıf üniversitelerine yerleştirileceği, bu şekilde yerleştirilen öğrencilerin mezun olana dek vakıf öğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri yerleştirileceği üniversitelere ödemeye devam edecekleri kararı verildiği söylendi.

 Kapatılan yükseköğretim kurumlarından, Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesine, İpek Üniversitesi öğrencileri ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine, Melikşah Üniversitesi öğrencileri erciyes Üniversitesine, Murat Hüsavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesine, Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesine, Turgut Özel Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesine, Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesine, Gediz Üniversitesi öğrencileri Hukuk Fakültesi dışındaki programlar için İzmir Katip Çelebi Üniversitesine, Hukuk Fakültesi öğrencileri ise Dokuz Eylül Üniversitesine, İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine, Mevlana Üniversitesi Öğrencileri Eğitim Fakültesi dışındaki programlar için Selçuk Üniversitesine, Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesine, Selahattin Eyyübi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesine, Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesine, Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesine yerleştirilecektir.

Kapatılan Fatih Üniversitesi’nin öğrenci sayısının fazla olmasından dolayı öğrencilerin yerleştirilmeleri ile ilgili çalışmaların devam ettiği ve kararın belirlenmesi ile açıklama yapılacağı bildirilmiştir. Kapatılan yükseköğretim kurumlarının öğrencileri YÖK tarafından gerçekleştirilen bu yerleştirme haricinde diğer devlet veya vakıf üniversitelerine istekleri doğrultusunda yatay geçiş ile geçiş yapka imkânlarına sahip oldukları açıklanmıştır. Öğrencilerin diplomaların yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verileceği de belirtilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *