» 
»
 

Karaciğer yağlanması birçok önemli hastalığı tetikliyor!

Türkiye'de her 100 kişiden 30' unda karaciğer yağlanması olduğuna ve buna bağlı siroz görülme sıklığının arttığı belirlendi. Göz ardı edilen bu rahatsızlık aslında bağışıklık sistemini ciddi oranda tehlike altına sokmaktadır.

Karaciğer vücutta sağ kaburganın hemen altında yer almakta ve kandaki zararlı maddeleri temizlemektedir. Besinleri vücudumuzun kullanabileceği yararlı maddelere dönüştüren karaciğer; kan pıhtılaştırır, enzimleri ve diğer proteinleri üretir, demir, vitamin ve yağ ve şeker gibi enerji kaynaklarını depolar. Aynı zamanda insan vücudundaki en büyük ikinci organdır.

Sağlıklı insanların karaciğerinde az miktarda yağ bulunması normaldir ve bu düzey korunduğu sürece bireylerde herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkmamaktadır. Ancak sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve kötü alışkanlıklardan dolayı yağ miktarının aşılması sonucunda karaciğer yağlanması oluşur. 

Karaciğer yağlanmasının yapılan bazı araştırmalara göre alkole bağlı olan ve olmayan olarak ikiye ayrıldığı bilinmektedir. Alkole bağlı olmayan yağlanma için karaciğerde en az yüzde 5 oranında yağlanma olması demektir. Yağlanmaya yol açacak ilaçların, diğer kronik karaciğer hastalıklarının belirtilen oran içinde düşünülmemesi gereklidir. Alkole bağlı karaciğer yağlanmaları ise bireyin çok fazla alkol tüketmesinden kaynaklanır.

Karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Ülkemizde ise her 100 kişiden 30'unda karaciğer yağlanması bulunmakta, daha ciddi bir durum olan iltihaplı karaciğer yağlanması(NASH) ise toplumda her 20 kişiden birinde görülmektedir. NASH hastalarının yüzde 25'inde karaciğerde sertleşme gelişirken yüzde 10 kadarında ise yıllar içinde siroz hastalığına dönüşmektedir.

Obezite, diyabet ve kolesterol yağlanma riskini artırıyor!

Diyabet, obezite, kolesterol yüksekliği gibi problemleri olan kişilerde karaciğerde yağlanma görülme oranı yüzde 40 ila 80 civarında. Diyabeti olanların 1/3 ila 2/3 ünün karaciğeri yağlıdır. Obezite de aynı şekilde dünya genelinde gittikçe artan bir sorundur. Vücut kitle indeksi 35in üzerindeki bireylerin yüzde 90 ında karaciğer yağlanması vardır.

Tedavi tespit edilen soruna göre belirlenir

Uzman bir hekim tarafından gerekli testler yapılarak karaciğer yağlanması tespit edildikten sonra, altta yatan hastalığın tanısını koymak için ayrıntılı öykü alınır, fizik muayene yapılır ve ek tetkikler istenerek doğru tedavi belirlenir.

Obezite yüksek kan şekeri veya kolesterol gibi sorunlarda tedavi olarak ilk önce hastaya kilo vermesine yönelik hayat tarzı değişiklikleri ve diyet önerileri verilir ve hasta iyi beslenme programı belirlenmesi için diyetisyene yönlendirilir. Alkol kullanımına son verilmesi istenerek bunların dışında tespit edilen kronik hastalıklar veya enfeksiyonlar varsa, bunlara yönelik tedavilere başlanır.

Basit önlemlerle karaciğer yağlanmasının önüne geçebilirsiniz!

İdeal kiloya gelinmelidir, haftanın belirli günlerinde en az 30 dakika egzersiz yapılmalı, alkol tüketimine son verilmeli, doymuş yağ veya trans yağ içermeyen, düşük kalorili gıdaların tüketilmesine özen gösterilmeli, E vitamininden zengin besinler tüketilmelidir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *