» 
 

Karaman en düşük işsizlik oranı ile sıralamada birinciliği kaptı

Türkiye genelinde elde edilen verilere göre yüzde 4’lük işsizlik oranı ile Karaman birincilik koltuğuna oturan Karaman, yaklaşık 3 bin işçiyi ilçe ilçelerden transfer ediyor.

Karaman’ın elma ve bisküvinin başkenti olduğunu belirten Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Belediye Başkanı Ertuğrul  Çalışkan konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki bisküvi ve çikolata üretiminin 70'inin burada üretilmesinin yanı sıra en çok elma üretilen ikinci şehir olduğunu kaydetti. Ayrıca Şehirde bulgur ve lokomotif üretildiğine dikkat çeken Çalışkan, imalat makineleri,  tarım makineleri üretilip, ihracat yapılıyor yapıldığını belirtti.

Karaman’da bulunan OSB'nin önemli bir istihdam alanı olduğunun da ifade eden Çalışkan, şehre Ereğli, Çumra ve Karapınar, Mersin'in Mut ve Gülnar  ilçeleri ile Karaman'ın köylerinden servislerle işçi getirildiğini buna rağmen sanayinin kapasitesinin yüzde 30 altında çalışıldığını bunun nedeninin ise işçi bulunamaması olduğunu kaydetti. Karaman'da işsizlik olmadığını vurgulayan Çalışkan, insanların iş beğenmemelerinden dolayı işçiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *