Karaya vuran balinanın midesinden onlarca poşet çıktı!

Norveç'te karaya vuran bir balinanın midesinden 30 plastik torba çıktı. Zavallı hayvanın midesinden hiç yiyecek çıkmazken, çevre örgütleri olaya tepki göstererek, denizlerdeki atıklara karşı önlem alınmasını vurguladı.

Norveç'in Bergen kenti yakınlarındaki Sotra adasında bir balinaya karaya vurdu. Balinada yapılan incelemelerde, balinanın midesinden 30 plastik torba ile çok sayıda plastik madde bulundu. Kurtarma ekiplerinin karaya vuran balinayı pek çok kez denize yönlendirme çabalarına karşı, balina her seferinde yeniden karaya vurdu.

Olaya karşı çevre örgütleri tepki göstererek, ülkede ve küresel olarak her gün arytan denizlerdeki plastik atıklara karşı önlem alınmasını, plastik kullanımının yasaklanması gerektiğini istediler. Karaya vuran bilanın yayınlanan görüntüleri Norveç İklim ve Çevre Bakanı Vidar Helgesen'in tepki göstermesine sebep oldu.

Helgesen açıklamalarında, balinanın midesinden çıkanların denizlerdeki üzücü durumu açık olarak ortaya koyduğunu söyledi. Tüm dünyanın en hızlı büyüyen sorununun plastik atıklar olduğunu, bu plastiklerin deniz canavarı olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *