» 
»
 

Karayemiş nedir? Yarar ve zararları nelerdir?

Karadeniz bölgesinde yetişen ve zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini engelleyen “Karayemiş” meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor…

Karayemiş, zengin antioksidan bileşenleri sayesinde bazı hastalıkları önleyebilen bir meyvedir. Ancak aşırı ölçüde yapraklarının kurutularak kullanılması siyanür zehirlenmesine yol açabilir. Karayemiş meyvesi ile ilgili önemli bilgiler aktaran Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Op. Dr. Ömer Fatih Çelik, içeriğinde bol miktarda bulunan antionsidanla birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önleyen karayemişin aşırıya kaçmamak kaydı ile olgun meyvesinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, özellikle Karadeniz Bölgesinde karayemiş yapraklarının bir çok yemeğin pişirilmesinde kullanıldığını yapraklarının da kurutularak tüketildiğini hatırlatarak, aşırı ölçüde kullanılması halinde siyanür zehirlenmelerine yol açabileceğine dikkat çekti.
Daha çok nemli topraklarda yetişmekte olan bu meyvesi ile birlikte bir miktar yaprağı da kullanılabilmektedir.

Bilhassa şeker hastalarına önerilen karayemişte dikkat edilmesi gereken hususlardan biri çekirdeğinin çiğnenmemesidir. Halk arasında yaprakları balık buğlama ve ekmek pişiriminde kullanılmakla birlikte aşırı kullanımında siyanür zehirlenmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir.

Öte yandan karayemişten elde edilen antioksidanlar, vücudun maruz kaldığı ultraviole ışınlar, radyasyon, tarım ilaçları, yanmış gıdalar, katkı maddeleri, sigara, alkol, egzoz dumanı ve stres gibi çevresel faktörlerden koruyarak  vücutta hücre yenilenmesi sağlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *