» 
»
 

Karayollarından sıcaktan eriyen asfaltlar için mıcır tozu önlemi

Termometrelerin rekor sıcaklıkları gösterdiği şu günlerde asfaltların erimesi yolları tehlikeye sokmaya başladı. Bazı yollarda bu tehlikeyi önlemek amacıyla yollara mıcır tozu dökme çalışmaları başlatıldı...

Aşırı yükselen hava sıcaklıkları şehir merkezlerinde bunaltıcı sıcaklıklar, kontrolsüz girilen su kanallarında üzücü ölümler gibi olayların yaşanmasına sebep olurken yüksek kesimlerde de orman yangınları, asfaltlarda erimeler gibi sonuçlara yol açmaya başladı. Aşırı sıcaktan eriyen bu asfaltlar yollarda bozulmalara, araçlarda büyük hasarlar oluşmasına sebebiyet verebilmekte. Kayganlaşan zemin nedeniyle istenmeyen kazalarda yaşanan üzücü sonuçlar arasında yer almakta. Tüm bu tehlikeleri göz önünde bulunduran Karayolları 15'inci Bölge Müdürlüğü 157'nci Ilgaz Şube Şefliği, Ilgaz Kastamonu karayolu Çankırı güzergahında eriyen asfaltlar için yola mıcır tozu dökme çalışmaları başlattı.

Karayolunda çalışan işçilerin verdiği bilgiye göre hummalı bir şekilde yapılan kara yolu üzerinde belirli aralıklarla mıcır dökme çalışmalarına rağmen asfalt sıcağın etkisi ile en geç bir saat içerisinde eski haline geri dönmekte. Toplam 18 km lik bir yol çalışmasından bahsedildiğini ifade eden karayolu yetkilileri hemen her sene bu olayın yaşandığını ve kendilerininde bu 18 km’lik adanda çalışma yapıldığını ancak bu seneki aşırı sıcakların etkisi ile mıcır tozu dökülen asfaltların kısa sürede eksi haline döndüğü vurgulanıyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *