» 
»
 

Kardak’ta gergin saatler! Türk ve Yunan botu karşı karşıya geldi

Ege denizinde etkili olan fırtına sebebi ile Kardak kayalıklarında nöbetlerine ara vermek zorunda kalan Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri havanın düzelmesi ile görev yerlerine döndüklerinde Yunan Sahil Güvenlik botunun Kardak kayalıklarını geçip Türk sularına girmesi ile gerginlik yaşandı.

Alınan bilgilere göre, Türk ve Yunan sahil güvenlik ekipleri, Muğla’ya bağlı Bodrum İlçesi’nin yaklaşık 4 mil uzağında bulunan Kardak kayalıklarındaki nöbetlerine fırtına sebebiyle 4 ara verdi. Bugün fırtınanın dinmesi ve hava koşullarının yeniden normale dönmesi üzerine bölgeye giden ekipler, yeniden nöbet tutmaya başladılar.

Kayalıkların olduğu mevkiye  2 Yunan ve 2 Türk Sahil Güvenlik botu geldi. Kalalimnos Adası önlerinde nöbet tutan Yunan botunun, öğren saat 12.05 sularında Kardak’a doğru yol almaya başlaması Türk Sahil Güvenlik botu Yunan botunun önüne geçti.

Bu hamlenin üzerine Yunan botunun yönünü çevirerek Türk karasularına girip rotasını Çavuş Adası yönüne doğru değiştirince, bölgede hareketlilik yaşandı. Türk Sahil Güvenlik botu, Yunan botunun arkasına geçerek önce uluslararası sulara, ardından kendi sularına kadar takip edip, Kardak bölgesinden uzaklaşmasını sağladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *