Karnelerden önce uzmanlardan uyarı geldi: Asla bunları yapmayın!

2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk dönemi bitmek üzere. Yarıyıl karneleri için son günler. Ancak karne ile ilgili konuşan uzmanlar, anne ve babaları uyardı. Çocuklarının zayıf karne getirmesi halinde onlara kötü davranmamaları gerekiyor.

Yarı yıl tatiliyle birlikte milyonlarca öğrenci tatile girmeye hazırlanırken, ptikologlardan anne ve babalara uyarılar gelmeye devam ediyor. Çocukların başarısını sadece karnedeki not üstünden değerlendirmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar çocuk yetiştirme süreci üzerinde duruyorlar. Bir çocuğun yetiştirilmesinin ömür boyu devam eden süreç olduğunu vurgulayan uzmanlar, karne dönemlerinin çocuk yetiştirmede kritik aşama olduğuna dikkatleri çekiyor ve çocuğun getirdiği karnede notlarının düşük olması durumunda onu suçlamak yerine daha sağduyulu yaklaşım sergileyerek başarısızlıkta anne ve babanın da paylarının aranması gerektiğini dile getiriyorlar.

Başarılı karnelerin ödülü hak ettiğini vurgulayan uzmanlar başarısız karnelerde ise nedenlerin doğu olarak belirlenmesi gerektiğini ve okul ile işbirliği içerisinde sorunun bulunarak ona göre hareket edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Ancak okul dönemi ya da tatil dönemi içinde hiçbir zaman çocuğua ders çalışması yönünde baskı yapmanın doğru olmadığını da kaydeden uzmanlar, onları aşağılamak yerine motive edici cümleler kurmanın önemine dikkatleri çekiyor. Zorla yaptırılan ödevden ya da çalışılan dersten başarı beklenemeyeceğini kaydeden uzmanlar herşeyden önce çocuklara sorumluluk bilincinin aşılanmasının önemine dikkatleri çekiyorlar. Çocuklarınızla ilgili beklentilerinizi iyi ayarlamanız gerektiğinin de altını çizen uzmanlar bu şekilde büyük beklentilere girerek çocukların üzerinde baskı oluşturmanın hatalı bir davranış olduğunu da belirtiyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *