» 
 

Karşılıksız çeke yeniden hapis cezası gündemde!

İflas erteleme ile ilgili yapının suiistimal edildiğini belirten Bakan Zeybekçi, karşılıksız çek için hapis cezasının kaldırılması sonrasında çekin itibarının da azaldığını ancak bu konuda düzenlemenin hızla bitirileceğini açıkladı.

Gündeme dair sorulara yanıt veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, firmaların iflas erteleme için kullandıkları ve suiistimal ettikleri yapıya değindi. Bir firmanın başka bir şehre giderek oradaki mahkemelerden iflas erteleme almalarının iyi niyetle oluşturulmuş bir yapıyı yıprattığını, tam anlamıyla ortadan kaldırılmasa da yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Zeybekçi, çek konusunda da yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Vadeli ödeme aracı olarak nakit yerine kullanılması gereken çekin, karşılıksız olması durumunda hapis cezası verilmesi uygulamasının kaldırılmasının ardından artık çekin itibarının da kalmadığını belirtti. Çeke karşı tereddüt oluşmasının piyasada likidite azalmasına neden olduğunu, bunun da ekonomideki durgunluk sebeplerinden olduğunu ifade eden Zeybekçi, zorda kalmak ile bunu hırsızlık amacıyla kullanmak arasında fark olduğunu belirtti. Meclis tatile girmeden bu konuya ilişkin çalışmaların bitirileceğini öngördüğünü belirten Zeybekçi, ekonomi çevrelerince bu konuya ilişkin çalışmaların yapılması gerektiğini de ifade etti.

Başkanlık sistemine dair de değerlendirmeler yapan Ekonomi Bakanı Zeybekçi, karar mekanizması hızlı çalışan bir sistem olması gerektiği konusuna vurgu yaptı. Yatırımcının bakanlık izniyle yapmaya başlayacağı bir iş için yıllarca imza peşinde koşmasının kimse için ekonomik bir sistem olmadığını kaydetti. Türkiye’nin haberleşme, bilişim konularına, elektronik konularında stratejik ve kritik yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirten Zeybekçi, Türkiye’nin devleri yaratılmalı dedi. Savunma sektöründe de gurur verici işler yapıldığını belirten Zeybekçi, “Türkiye bunları özel sektör eliyle yapmalı” dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *