» 
»
 

Kas ağrısı, uyku bozukluğu, yorgunluk sebebi fibromiyalji nedir?

Erkeklere oranla kadınlarda 7 kat daha fazla görülen fibromiyalji, modern hayatta kadına yüklenen sorumlulukların artmasıyla paralel artış gösteriyor. Kas ağrıları, uyku bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkan fibromiyalji nedir ve nasıl önlem alınmalı işte uzmanından bilgiler.

Kadınların hem iş hayatında hem de ev hayatında omuzlarına yüklenen sorumlulukların artmasıyla bazı sağlık sorunlarında da artışlar meydana gelebiliyor. Bunlardan birisi de fibromiyalji! Peki önlem alınmadığında ömür boyu sıkıntıların devam edebileceği fibromiyalji nedir ve nasıl kontrol altına alınır? Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nural Aydın, fibromiyalji hakkında detaylı bilgi verdi.

Erkeklere göre kadınlarda 7 kat daha fazla rastlanan ve yaygın kas ve iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluk ile kendini gösteren fibromiyalji, kronik bir ağrı sendromudur. Pek çok hastalığa işaret edebilen belirtilere rağmen sorunun neden kaynaklandığını belirleyecek tanı testlerinin olmaması nedeniyle tanı koymada zaman kaybı meydana gelebiliyor. Aydın, fibromiyalji hastalarındaki halsizlik, yorgunluk ve mutsuzluk şikayetleri nedeniyle hastaların psikiyatri kliniklerine başvurduklarını belirtiyor.

Fibromiyalji vücutta yaygın ağrılarla ortaya çıkıyor
Henüz fibromiyalji hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de uzmanlar, uyku bozukluğu, viral enfeksiyonlar, bazı fiziksel ya da psikolojik travmalar, hormonel bozukluk gibi pek çok faktörün tek başına ya da bir arada hastalığı tetiklediğini düşünüyor. Dr. Aydın, belirtilerin şiddetinin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini hatırlatarak hastalığın nedenlerine yönelik çalışmaların devam ettiğine dikkati çekiyor.

Yüzde 40'ında minör depresyon ortaya çıkıyor
Derin uyku döneminde vücudumuz ağrı eşiğini yükselten bir madde salgılıyor ancak fibromiyalji hastalarında bu mekanizmanın bozulması dolayısıyla kişi ağrıya aşırı duyarlı hale geliyor. Dokunma duyusunu bile ağrı olarak hissetmeye başlıyor ve bunun sonucunda vücudun her bölgesinde yaygın ağrılar başlıyor. Bunlara ek olarak ellerde şişlik hissi, midede ekşime, irritabl bağırsak sendromu da kişilerde görülen diğer şikayetler arasında yer alabiliyor. Fibromiyalji hastalarının yüzde 40 gibi bir bölümünde minör depresyon ortaya çıkarken, bazı hastalarda majör depresyon, bazılarında ise panik atak bulgularına rastlanabiliyor.

Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır?
Hastalığa tanı koyabilmek için özel tanı testleri olmasa da hasta öyküsü ve fizik muayene ile fibromiyalji tanısı konabiliyor. Yapılacak bazı testlerde ise benzer belirtiler gösteren hastaların ayırıcı tanısı yapılıyor. Fibromiyalji tedavisinin kişiye özel yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Nural Aydın, iyileşebilmeleri için hastaların da çaba göstermesi gerektiğine işaret ediyor ve ömür boyu sürebilecek bu hastalık sürecinde iyileşmek için sabırlı olmak ve vazgeçmemek gerektiğini belirtiyor. Hastalar hangi durumlarda hastalığın artış gösterdiğini gözlemlediğinde buna göre beslenme, egzersiz gibi yaşam kalitesini yükseltecek ve mutlu olmalarına yardımcı olacak aktivitelere yönelerek fayda sağlayabilir.

Kasları güçlendirecek egzersizler bu hastalığın tedavisinde büyük önem taşıyor. Hastaların kendilerini fazla yormadan tercih edecekleri bir spor aktivitesini yapmaları gerekiyor ve bu sayede hasta hem dayanıklılığını artırıyor hem de yürüyüş, yüzme ya da bisiklete binme gibi aktivitelerle ağrılarını azaltabiliyor. Ancak ne kadar süreyle hangi egzersizin yapılması gerektiği kişiden kişiye değişiyor.

Uyku düzenine dikkat!
Fibromiyalji hastalarında şikayetlerin ortadan kalkması için yapılması gereken en önemli şeylerden bir diğeri ise uyku d��zenini sağlamak. Kaliteli uykunun vücutta tamir mekanizmasını oluşturduğuna dikkat çeken Aydın, insanların televizyon ve telefon nedeniyle sabahları yorgun uyandıklarını belirterek fibromiyalji hastalarının ışık ve sesten arındırılmış ortamda her gün mümkün oldukça aynı saatte uyumak suretiyle 7 saat uyumaya özen göstermeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Fibromiyaljide en önemli tetikleyici stres!
Stresin hastalığın tetiklenmesinde önemli bir faktör olduğunu belirten Dr. Nural Aydın, kişinin hastalığa neden olacak strese sokan etkenlere maruz kalmaya devam etmesi durumunda hastalığın devam ettiğini belirtiyor. Hastaların stres yaratacak kişi ve ortamlardan uzaklaşarak yürüyüş, müzik dinlemesi ya da sadece kendisi için bir şey yapmasının bile çok önemli katkısı bulunuyor. Ağrıları gidermede ise lifli gıda tüketimi yarar sağlıyor. Kabızlık sorununun da lifli gıdalar ile önüne geçilebiliyor. Ayrıca magnezyum da ağrı kontrolünde yarar sağlıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *