Kavurucu sıcaklarda beyin kanaması riskine dikkat

Yurdumuzda şu günlerde yaşanan aşırı sıcakların yaratmış olduğu en büyük risklerden biri tansiyon hastaların beyin kanaması geçirme ihtimali. Konu hakkında bilgi veren uzmanlar, yaz mevsiminde beyin sağlığınızı korumanız için özellikle tansiyon hastalarının sıcaklıklara karşı dikkatli olması gerektiğini belirtiyorlar.

Son dönemde 40 dereceleri aşan sıcak ve kavurucu havaların tüm insanlarda olumsuz etkiler yaratmasının yanı sıra özellikle yaşlı ve yüksek tansiyonu olan hastalarda, tansiyonun ani ve denetimsiz bir şekilde yükselmesine, bunun da beyin kanamasına neden olabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Murat İmer, doğumsal damar değişikliği, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları yada yüksek düzeyde alkol tüketimi sonunda söz konusu komplikasyona yol açtığını ifade etti.

Beyin kanaması riski ve sıcak havalarda yaşanacak sorunlara dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi aktaran Okan Üniversitesi Hastanesi Beyin, Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat İmer, aşırı sıcak havaların en çok yüksek tansiyona maruz kalan hastalar olduğunu belirtiyor. Beyin kanamasında ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. İmer, kanamanın olduğu beyin bölgesine bağlı olarak felç riski oluşabileceğini belirtti.

Bu sıcak yaz günlerinde özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını belirten Prof. Dr. İmer, yaşanabilme ihtimali olan rahatsızlıklar konusunda sizlere tavsiyelerde bulunuyor.

İşte o öneriler:

1) Güneşe direkt olarak maruz kalmayın, şapka ya da bandana ile dışarı çıkın.

2) Sabah saat 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında, gerekmediği sürece güneş altında kalmamaya özen gösterin.

3) Sağlıklı ve düzenli beslenin. Aşırı yemek yemekten ve aç kalmaktan kesinlikle kaçının.

4) Sıvı ihtiyacının çok olduğu bu günlerde, su tüketimini artırın.

5)Tansiyon hastalarının ilaçlarını düzenli olarak kullanması ve yanında taşıması çok önemli.  Tansiyon kontrollerinizi de bu dönemlerde daha sık yaptırmanızda fayda bulunmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *