» 
»
 

Kavurucu sıcaklardan 6 korunma önerisi

Türkiye'de, 45 dereceye varan sıcaklıkların görüldüğü bu günlerde, uzmanlar aşırı sıvı kaybına dikkat çekiyor. Bunun yanında yenilen yiyecekler ve sıvılar hakkında da uyarılarda bulunan uzmanlar su tüketiminin kilo başına 30 ml olması gerektiğini de belirtiyor.

Temmuz ayının kendini iyiden iyiye göstermesiyle, Afrika üerinden gelen sıcak havaların kavurduğu bugünlerde sıvı tüketiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle su tüketiminin önemine dikkat çeken uzmanlar, bu konudaki yanlışlarında doğru bilgilerle düzeltilmesi taraftarı. 

Su tüketiminiz 30ml/kg’ye ulaşıyorsa diğer sıvı ihtiyaçları maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, soğuk çorbalardan karşılanabilir. Bu demek oluyor ki eğer 70 kilogram iseniz günlük ihtiyacınız 2 litre sıvıdır, Meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tüketilmesini uygun bulan uzmanlar aromalı soğuk kahvelerde bulunan bol kalorinin de dikkat edilmesi gereken başka bir konu olduğunun altını çiziyor.

Gelin, bu sıcak yaz günlerinde uzmanların önerilerine kulak verelim.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Gizem Köse, kavurucu sıcaklardan vücudumuzu korumak için 6 önemli önerileri sundu.
İnsanların her kilo başına 30 ml su tüketmesi gerekiyor: Sıvı ihtiyacının arttığı yaz aylarında terleme olmasa dahi deriden buhar yoluyla sıvı atılır. Bu sebeple kilo başına 30ml kadar su tüketmesi bu aylarda çok daha önemli hale geliyor. Su oranı yüksek olan kavun ve karpuzdan birer porsiyon tüketmek hem bol sıvı hem de C vitamininin vücudumuzda depolanması anlamına gelmekte.

Meyve suyu ve soğuk kahveye dikkat!: Bol sıvı tüketimi önemli olmakla beraber meyve suyu ve soğuk kahve tüketiminin dozuna özen gösterilmelidir. Bir bardak meyve suyu ortalama 150 kalori kadar enerji verir. Soğuk kahvelerin içerisinde bulunan şuruplar ve krema ile enerji değeri çok arttığı için, tüketirken neyi içtiğinizin bilinmesi çok önemlidir.

Ödem atmak isterken sağlığınızdan olmayın: Özellikle yaz dönemde ödem atmak için çaba sarf etmek gerektiği doğru bir bilgi değil.  Ödemi atmak isterseniz suyun içerisine ekleyeceğiniz yeşillikler yeterli olacaktır. İşte bu kadar basit.  Ancak bir konuya dikkat etmek gerekiyor. Ödem attırıcı ilaçlar ya da çaylar çok tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer ödem atma girişimini abartırsanız vücuttaki sodyum oranınız düşebilir bu da kalbinize zarar verebilir.

Günde 3 porsiyon meyve:  Bağışıklık sistemi sadece kışın değil yaz aylarında da çok zayıflayabilir. Evde serin hava, dışarıda kavurucu sıcaklık değişimine bağlı bağışıklık sisteminiz etkilenerek zayıf düşebilir.  Bunun önüne geçebilmek için yapmamız gereken şey günde 3 porsiyon meyve tüketmektir. Yaz ayında dışarıda bile olsanız meyvelere ulaşmak çok kolay olduğundan her çeşit meyveden yemek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olaraktır.

Her öğünde mutlaka yeşillik: Yaz aylarında taze sebzeye ulaşmak da çok kolaydır. Semizotu, maydanoz gibi yeşilliklerin ve domates ile salatalığın karışımıyla yapılan salatalar ideal bir seçim olabilir. Sebzeleri her öğüne ekleyerek vitamin ve mineralden zengin bir yemek yiyebilir hem de tokluk sürenizi artırabilirsiniz. Yapılan klinik çalışmalarda da yemekten önce salata tüketen bireylerde açlık kontrolünün daha iyi kontrol altına alındığı belirlenmiştir.

Güneş ışığından korunmayı ihmal etmeyin: Güneş ışığı her D vitamininin açığa çıkmasını sağlar ancak fazlası zararlıdır. G��nde maksimum 15 dakika süreyle güneş ışığına maruz kalmak yeterlidir. Fazlası hem cildinizin yaşlanmasına hem de vücut yüzeyinde kuruluğa sebep oluyor. Günde 2 orta boy salatalık tüketimi bunun önüne geçecektir.  Cildinizin doğal halini e n uzun şekilde korumak içinse balık, domates ve marul tüketmenizi tavsiye ederiz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *