Kaybolan yaşlılar içi tırnak barkodu dönemi başladı

Japonlar, yaşadıkları demans hastalığı sonucu sık sık kaybolan yaşlılarını kolayca bulabilmek için tırnaklarının üzerine kimlik bilgilerini içeren bir barkodlu çıkartma yapıştırıyor.

Japonya’da başlayan ve yaşlı kayıpları bulma konusunda bir devrim niteliğinde olacağı düşünülen, barkod uygulaması Ocak ayı süresince ücretsiz olarak hizmete sunulacak. Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan Iruma kasabasında üretilen barkodlu tırnak çıkartmalarında kişinin adresi, bildirilecek bir telefon ve kimlik numarasını yer alacak.

Iruma Sosyal Hizmetler Dairesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda bu uygulamanın demans hastalığı yaşamakta olan yaşlıların yaşlıların kaybolmaları halinde ailelerine dönebilmelerinin hedeflendiğini açıkladı.

Hayata geçirilen bu uygulama ile kaybolan hastanın tırnağında bulunan çip sayesinde çok kısa sürede ailelerine ulaşmak mümkün olabilmekte. Çıkartmalar, giysilere, ayakkabılara uygulanabilmekte ancak çipler giysiler kullanmadıklarında işlevsiz kalabildiği için tırnak uygulaması daha cazip hale gelmekte. Suya dayanıklı olduğu ifade edilen barkod ortalama 2 hafta dayanabilmekte ve daha az görünür olabilmesi istendiği takdir de de ayak parmağına uygulanabiliyor.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *