» 
»
 

Kaygı bozukluğu neden olur? Belirtileri nelerdir?

Kaygı bozukluğu ile ilgili belirtilerin arasında çarpıntı, terleme, karıncalanma, titreme, baş dönmesi, halsizlik, ağızda kuruluk gibi unsurların olduğunu belirten Ptikolog Naciye Tokaç, kaygı bozukluğu ile ilgili açıklamalarda bulundu

Ptikolog Naciye Tokaç, kaygı bozukluğu yaşayan birçok kişi kendisinde ne olduğuyla ilgili büyük bir endişe yaşadığını söyledi.

Kaygı bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Kaygı bozukluğunun belirtileri yaşayan kişinin yaşadığı belirtileri bedensel bir hastalıkmış gibi görmesi ve bu yüzden korkmasıyla korkuyla karşı karşıya olduklarını belirten Tokaç, kaygı bozukluğunun belirtileri arasında bedensel yakınmalar, çarpıntı, terleme, nefes alamıyormuş gibi hissetme, ani sıcak-soğuk basması, karıncalanma, başında uyuşma, titreme, baş dönmesi, ağızda kuruluk, bulanık görme, halsizlik, bayılacakmış gibi hissetme ve bedende titreklik gibi durumların olduğunu belirledi.

Kaygı bozukluğunda bedensel yakınmalar ve bununla birlikte olumsuz düşünceler de görülür. Kaygılı düşünceler çoğunlukla her şey ile ilgilidir. Kontrolünü kaybederek kendisine veya çevresine zarar vermekten delirme, hatta aklını yitirme gibi korkular da görülür. Yapılan analizlere göre birçok kişide bu unsurlardan sadece bir tanesi daha baskın görülüyor.

Bir diğer önemli durum ise kaygı belirtilerini devam ettiren şeylerdir. Kişinin aynı şeyi tekrar yaşamaması için, olayın yaşandığı yer, zaman ve kişilerden kaçmasıdır. Bu davranış ise kaygının devam etmesini sağlar. Bu durumun yaşanması ise aynı olayı tekrar yaşayacakmış gibi hissettiği içindir.

Bedensel yakınmalarla birlikte ortaya çıkan düşünceler karşısında yapılması gerekenleri anlatan Tokaç, kişinin kaygı içerikli düşünceleri ile normal düşüncelerini ayırt etmesi sonucunda kaygı içerikli düşüncelerin gerçek olmadığını gördüğünde rahatlayacağını belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *