» 
»
 

Kazakistan parlamentosu anayasa reformuna evet dedi

Ocak sonunda tartışmaya açılan Kazakistan'da anayasa reformu yasa tasarısı parlamentoda 105 milletvekilinin 104'ünün verdiği evet oyu ile kabul edildi.

Cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin parlamento ve hükümete devredilmesini öngören yasa tasarısı Kazakistan parlamentosunda kabul edildi. Cuma günü Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in parlamentoya sunduğu anayasa reformu yasa tasarının son halinin ikinci oturumda okunması sonrası, tasarıya destek çağrısı yapıldı. Tasarının parlamentodaki tüm komitelerde tartışıldığı belirtilirken, oturumda 105 milletvekili oy kullandı. 104 "evet" oyu ile yasa tasarısı parlamentodan geçti.

Cumhurbaşkanının maliye, ekonomi, devlet mülkiyeti ve idari alanlarda 23, diğer kanunlar kapsamında 35 yetkisinin parlamentoya verilmesini öngören anayasa değişikliğinde cumhurbaşkanı, anayasanın korunması, savunma ve güvenlik, iş ve dış siyaset gibi konularda sorumlu olacak.

Ocak ayı sonunda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Nazabayev, yönetim sisteminde verimliliği arttırmak amacıyla cumhurbaşkanı yetkilerinin bazılarının parlamento ve hükümete devredilmesini içeren anayasa değişikliği taslağının tartışmaya açıldığını bildirmişti. Parlamentoda kabul edilen yasa, Nazaebayev'in onayı sonrasında yürürlüğe girecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *