» 
 

KDV istisnası uygulama esasları Başbakanlığa gönderildi

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve yurt dışında yerleşiklerin Türkiye'de alacakları konut ve işyerleri için KDV istisnasına ilişkin tebliğ Başbakanlığa gönderildi.

Yurt dışında yerleşik ve çalışan vatandaşların Türkiye'den konut ya da işyeri alırken KDV istisnası uygulanmasına ilişkin KDV istisnası sağladıklarını hatırlatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu uygulamaya ilişkin düzenlemeyi tamamlayarak Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi. KDV Genel Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderileceğini ifade eden Ağbal, düzenleme sayesinde başta inşaat sektörü olmak üzere ekonomiye ciddi hareketlilik geleceğini kaydetti.

Söz konusu KDV istisnası uygulamasından faydalanabilmek için konut ve işyeri bedellerinin yurt dışından döviz olarak getirilmesi gerektiğini belirten Ağbal, ayrıca alınan konut ya da işyerlerinin en az 1 yıl süresince elde tutulması gerektiği bilgisini de paylaştı.

Başbakanlığa gönderilen genel tebliğe göre ayrıca traktörle birlikte tarım ve iş makinaların tesliminden doğan KDV iadelerinin yıl içinde nakit yapılmasına imkan sağlandığını kaydetti. Bu makineleri üreten yerli imalatçı firmaların yıl içinde yüklenerek indirim yoluyla gideremedikleri KDV'yi sonraki yıl nakden talep edebildiklerini anımsatan Ağbal, yapılan yeni düzenleme sayesinde yerli imalatçıların makinelerin teslim edildiği yılda da nakden iade alma imkanı sağlanacağını bildirdi. Ağbal bu sayede üreticilerin katlandıkları finansman yükünün azaltıldığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *