» 
»
 

Keçiören metrosu hizmete açıldı! 15 Ocak'a kadar ücretsiz

Keçiören-Tandoğan hattında 9220 metre uzunluğunda ve toplam 9 istasyonu bulunan Keçiören Metrosu bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

15 Temmuz 2003 yılında öz kaynakları ile yapımına başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Keçiören metrosu için bina ve inşşat yapım çalışmalarına 306 milyon 410 bin lira harcadı ve inşaatın yüzde 43,19'unu tamamlamıştı. 25 Mart 2011'de ise metronun yapımını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı devraldı.

Toplam 9 istasyonu bulunan ve Keçiören-Tandoğan hattında hizmet verecek olan Keçiören metrosu, 7 dakika arayla 6 set, 3'lü dizi halinde hzmet verecek. Keçiören metreosu istasyonları Şehitler (Gazino), Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Belediye, Meteoroloji, Dışkapı, ASKİ ve AKM istasyonlarından oluşuyor ve iki istasyon arası yaklaşık 18 dakika. İlerleyen süreçte sefer sayılarının arttırılacağı bilgisini paylaşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, tren sayılarının tamamlanmasıyla seferler arası sürenin 2,5 dakikaya ineceğini bildirdi. Keçiören metrosu her seferde 1500 yolcu taşıyacak ve 1 saatte tek yöne 40 yaparak tek yönde 36 bin yolcu taşıyabilecek.

Keçiören Belediyesi önünde düzenlenen açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, nüfusu 1 milyonu bulan Keçiören'de heyecanla beklenen bu hizmetin açılışını gerçekleştirmiş olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Ulaştırma Bakanlığı'nın şehriiçi raylı sistemleri ilgili bir görevi olmadığı halde Cumhurbaşkanının talimatıyla bir kanun çıkararak buna ilişkin hüküm getirildiğini belirten Yıldırım, çalışmaların bundan sonra başladığını ve tamamlandığını ifade etti.

"Aşkınız bitmesin ama Keçiören Metrosu bitti"

Gençler arasında "Aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun, hiç bitmesin" şeklinde ortaya çıkan slogandan çok etkilendiğini dile getiren Yıldırım, gençlere artık yeni bir slogan bulmalarını tavsiye etti ve "Aşkınız bitmesin, devam etsin ama Keçiören Metrosu bitti. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Çok sayıda kurumun katkısıyla Keçiören Metrosu'nun tamamlanarak hizmete açıldığını ifade eden Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve katkısı bulunan herkese teşekkürlerini iletti. Yıldırım, "Muhalefete, bu hizmetlerin bir bir tamamlanıp hizmete girmesinden dolayı verdiğimiz rahatsızlık da var, onlara da teşekkür ediyorum. Yeter ki milletimiz mutlu olsun, Keçiören Metrosu bitti ama millete hizmet aşkımız asla bitmeyecek." şeklinde konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da konuşmasında Keçiören metrosunun Atatürk Kültür Merkezi'ne kadar gelerek Batıkent raylı sistemine entegre olmasının önemi değindi. Arslan bunun Kızılay'a kadar kesintisiz hizmet vermesinin ise çok daha önemli olduğunu vurguladı. AKM'den Kızılay'a kadarki 3,5 kilometrelik mesafenin ihalesinin yapılarak iki yıl içinde bitilrmesi ile Keçiörenlilerin Kızılay'a kadar kesintisiz gitmelerini sağlayacaklarını kaydeden Bakan Arslan, verdikleri talimatlar çerçevesinde metro sisteminin havalimanına kdar uzatılmasının bulunduğunu, Kuyubaşı'ndan, havalimanı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesine kadar olan projenin ise bitmek üzere olduğunu belirtti. 2017'nin ilk yarısında ihaleye gireceklerini belirten Arslan, metro hattının Çubuk'a kadar uzatılması hususunda proje hazırlandığını, bunu de sene içinde ihale ederek yapacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Keçiören-Kızılay metrosunun ilk seferinde vatmanlık yaptı. Metronun ilk seferini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eşlik etti.

15 Ocak'a kadar ücretsiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiören metrosunun fiyatını 2,5 lira olarak açıkladı ve 15 Ocak'a kadar ücretsiz hizmet vereceğini belirtti. Metro hattının hayırlı olmas��nı dileyen Erdoğan, emeği geçenleri tebrik etti.

Törende yaptığı konuşmada Kürt vatandaşların hayatlarını çukurla, hendekle, bombayla zehir edenleri gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde Alevi vatandaşların da kendilerini istismar edenleri çok iyi tefrik ettiğini belirtti. Hayat tarzı tartışması üzerinden toplumda bir kesimi diğerine karşı tahrik etmek isteyenlerin yine ortada kaldığını, milletin Türkiye'nin terör örgütlerinin ortak saldırısı altında olduğunu iyi gördüğünü belirtti.

"Biz kendi göbeğimizi kendimiz kestik yola devam ediyoruz"

Erdoğan “Görüyorsunuz adam gibi karşımıza çıkamayanlar terör örgütleri aracılığıyla canımızı yakmanın, bizi arkadan hançerlemenin hesabı içindeler” ifadelerini kullandı ve “Bizi bir dönem DEAŞ’le mücadele etmiyor diye uluslararası alanda sıkıştıranların, ahlaksızca itham edenlerin, bu örgütün tepesine bindiğimizde biranda karşımıza geçip daha ileriye gitmeyin demeleri boşuna değildir. 20 kilometreyi geçmeyin demeleri boşuna değildir. Onlar ne derse desin biz kendi göbeğimizi kendimiz kestik ve yola devam ediyoruz. DEAŞ’e karşı başka bir terör örgütünü destekleyenlerin oyunları ve bahaneleri Türkiye’nin sahaya inmesiyle bozulmuştur, boşa çıkmıştır. Görüldü ki bunların derdi bölgeyi DEAŞ’ten ve diğer örgütlerinden temizlemek değil. Tam tersine bölgenin bitip tükenmeyen bir kan ve ateş denizine dönüştürülmesidir. Ha DEAŞ, ha PKK, ha PYD, ha YPG, ha DHKP-C ve ilave ediyorum ha FETÖ hiç birbirlerinden farkı yok." şeklinde konuştu.

Türkiye'ye yönelik tehditleri kaynağında yok etmek zorundayız"

Ülkemizde patlayan bombalarda Irak'ta ve Suriye'de oynanan oyun arasındaki ilişkiyi gayet iyi bildiklerini ifade eden Erdoğan, oradaki tehditlerin karşılanamaması, oradaki kardeşlerimizin güvenliğinin huzurunun korunamaması durumunda kendi evimizde de mutlu ve müreffeh yaşama imkanı bulamayacağımızı belirtti. Ülkemizdeki tehditlerin kaynağında yok edilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan "Ülkemize yönelik tehditleri kaynağında yok etmek zorundayız. Şunu biran olsun aklımızdan çıkarmamalıyız; Türkiye’nin güvenliği Gaziantep’te değil Halep’te, Hatay’da değil İdlip’te, Mersin’de değil Kıbrıs’ta, Kars’ta Nahçıvan’da, Artvin’de değil Batum’da, Trakya’da değil Balkanlar'da başlar. Bunu böyle bilin. Hatta biliyorsunuz Avrupa’da 5-6 milyon vatandaşımız yaşıyor. Orası rahat olamazsa bizde rahat olamayız. Onun için bizi kendi içimize sıkıştırarak büyük oyunun dışına atma çabalarına rıza göstermeyeceğiz. Hem sahada hem masada olarak kendimizin ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu sonuna kadar aramakta kararlıyız.” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *