» 
»
 

Kedi miyavlaması sendromu nedir? Bakanlık Zeynep bebeğe el uzattı

Dünyada 50 bin kişide bir görülen Kedi Miyavlaması Sendromu Eskişehir'de 5 aylık Zeynep bebekte görülünce Sağlık Bakanlığı aileye el uzattı.

5 aylık Zeynep bebekte teşhis edilen Kedi Miyavlaması Sendromu dünyada 50 bin kişide bir görülen nadir bir durum. Anne Ezgi Erdoğan ve baba Mehmet Erdoğan kızlarının böyle bir sendromla dünyaya geldiğini Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde öğrendi.

Beslenme ve uyku problemi yaşayan Zeynep bebek için 30 saat olarak belirlenen tedavi süresinin uzatılmasına ihtiyaç duyan aileye Sağlık Bakanlığı ulaştı ve süreyi 30 saatten 90 saatte çıkarma sözü verdi. Zeynep bebek önümüzdeki hafta Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde kurula girecek ve raporunu alacak.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu ile görüştüklerini belirten baba Erdoğan, "Bizler devletimize her zaman sadık bireyler olduk. Kızımın hastalığı dünyada nadir görülen bir rahatsızlık. Tedavisi için aylardır uğraş veriyoruz. Sesimizi duyan yetkililere binlerce teşekkürü borç bilirim. Sesimizi duyuran Anadolu Ajansı'na teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu ise yaptığı açıklamada ailenin genel durumunun öğrenilmesi üzerine bakanlığa bilgileri aktardıklarını ve ilgili doktorlarla görüştüklerini belirterek, gerekli tedavinin devam ettiğini, aileyle de iletişim kurarak yanlarında olduklarını ilettiklerini kaydetti. Mumcu, hastalığın yaygın olmamasının yok olduğu anlamına gelmediğini, devletimizin aileye ve bu gibi mağdur olan ailelere gerekli desteği sağlayacağını belirtti.

Kedi Miyavlaması Sendromu nedir?

DNA'da 5. kromozomun kaybı ile ilgili olduğu belirtilen genetik bir hastalık Kedi Miyavlaması Sendromu. Bebekte zihinsel, fiziksel ve psikomotor gelişimlerde etkili olan bu sendrom dünyada 50 bin canlıda bir görülen nadir bir sendrom olmakla birlikte, dişilerde daha çok görüldüğü belirtiliyor. Adının böyle olması ise bu sendromla doğan bebeklerdeki karakteristik ağlama sesinin yutak ve sinir sistemi ilişkisi nedeniyle kedi miyavlamasına benzemesinden kaynaklanıyor.

Kedi Miyavlaması Sendromu belirtileri arasında ise yutarken ve emerken zorluk yaşamak, düşük doğum ağırlığı, zayıflık, saldırganlık, huysuzluk, iki göz arasındaki mesafenin genişliği, yüksek ve dar damak yapısı, kabızlık, aşırı salya gibi sıralanabilir.

Kedi Miyavlaması Sendromlu bebeklerde gelişim geriliği oldukça genel bir bulgu iken, ileri çocukluk ve ergenlik dönemlerinde zeka geriliği, göz yerleşiminin derinleşmesi, çene kapanmasında sorun görülebilir.

Kedi Miyavlaması Sendromu tedavi edilebilir mi?

Şu an için mevcut bir tedavi yöntemi olmasa da sendromun oluşturduğu yutma, sindirim, kabızlık, böbrek ve kalp sorunları semptomatik yöntemlerle tedavi edilebilir. Sendromlu çocukların eğitilerek kendilerine bakabilecek kadar sosyal gelişim gösterebileceği belirtilirken, aile de onlara bakım konusunda eğitildiğinde yaşamları daha kaliteli bir hale getirilebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *