Kedi mumyası bulunan Aksaray turist akınına uğradı

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan Aksaray'da bulunan kedi ve insan mumyaları yerli ve yabancı turistlerin aşırı ilgisini çekti. Mumya görmek için Mısır'a gitmeye gerek yok.

Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden olan ve bir çok topluluğa ev sahipliği yapan, tarihi çok eski zamanlara dayanan Kapadokya bölgesi olarakda bilinen, Aksaray'da yapılan kazılarda bulunan insan ve hayvan mumyaları pek çok yerli ve yabancı turistin bölgeye ziyaret etmesine neden oldu. Bulunan mumyalar sayesinde bölgenin bilinen tarihinden daha eski zamanlara ışık tutduğu ve Anadolu'da mumyalama tekniğinin çok geliştiği, profesyonel anlamda bu işin yapıldığı belirlendi.

Aksaray Müzesinde sergilenen mumyaların ziyaretçi sayısının 650 bine yükselmesine ve turizm sektörü açısından sevindirici ekstrem bir olay yaşanmasına neden oldu.

Aksaray Müzesi müdürü İlker Kiper'in yaptığı açıklamada yapılan kazılarda 4 adet bozulmamış mumya, 1 adet yetişkin bir insana ait parçalara bölünmüş mumya, ektik çocuk mumyaları ve 1 adet kedi mumyası bulunduğunu belirtti.

En çok ilgi gören kedi mumyasının bir rahibe ait olduğu düşünülüyor. Kilisede yapılan kazılarda rahibin bulunduğu yerin tam yanında bulunan kedi mumyası uçuyormuş gibi bir şekilde bulunduğu için ''rahibin uçan kedisi'' olarak anılmaya başlandı.

Mısır'ın aksine bölgede mumyalama tekniğinin çok profesyonel ve farklı olduğunu belirten Kiper, uzun süre kaynatılan üzümün ve bölgedeki özel, nadir ve güzel kokulu otlar karıştırılarak yapılan sıvı ile oluşturulan mumyaların günümüze kadar bozulmamış bir şekilde ulaşması yapılan bu karışım ile mümkün olabileceğini söylüyor.

Kiper insanların mumya görmek için Mısır'a gitmesine gerek olmadığını Anadolu'nun merkezinde ''Ihlara Vadi''sine gelmesini buradaki tarihi yapıları mutlaka görmelerini belirtti.

Sizde kedi mumyası görmek istiyorsanız Aksaray'ı ziyaret edin.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *