» 
»
 

Kefirin faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Kefir, ilk olarak Kafkasya’da Türkler tarafından keşfedilmiş olup zaman içerisinde vücuda sağladığı faydalar nedeni ile dünya çapında bir üne sahip olmuştur. Zengin içeriği sayesinde hücre yenilenmesine kadar çok önemli faydaları bulunan kefir ile ilgili ayrıntılar haberimizde…

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, içerisinde proteinden, vücuda yararlı mikroorganizmalara kadar birçok madde bulunan kefirin özellikle 2 yaş altı çocuklarda 1 çay bardağı tüketilmesi gerektiğini belirtirken, yetişkinlerde dünde 1-2 bardak içilebileceğini ifade etti.

Kefirin yararlarını da anlatan Güneş, bu özel içeceğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, mide ülserini önlediğini, sindirimi kolaylaştırdığını, kemikleri güçlendirdiğini, hücreleri yenilediğini, kan şekerini dengelediğini, mide gazını azalttığını, depresyondan koruduğunu ifade etti.

Evde kolaylıkla yapılabilecek bu içecek için önce1 litre süt kaynatılır. Üzerinde oluşan kaymağı alın. Metal olmayan bir kapta oda sıcaklığına getirilen süte kefir tanelerini ilave edilir. Kabın üzerin temiz bir bez ile kapatılarak sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakılır.  48 saat mayalanan süt tülbentten geçirilerek kefir elde edilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *