Kelliğin sebebi fareler sayesinde resmen bulundu Saçı dökülenler dikkat

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir deney esnasında saç dökülmesine resmi denebilecek yeni bilgiler elde edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde,  bilim adamları bağışıklık sisteminde bulunan T hücresi olarak ta bilinen 'treg hücrelerinin vücuttaki görevini araştırdıkları bir deney esnasında, beklemedik bir şekilde, kelliğin sebebi olabilecek bir durumla karşılaştı.

Bilim insanları,  Fareler üzerinde yaptıkları deney esnasında, düzenleyici görevi olan T hücrelerini (treg) farelerden geçici olarak çıkarmayı başardılar. İşte tam da bu çalışma sırasında hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar. Farelerde Treg hücreleri n alınmasından sonra tüylerinin tekrar uzamadığını fark eden bilim adamları, T hücreleriyle kellik arasında bir bağlantı olabileceği konusunda bir araştırma daha başlatma kararı aldı. Hücrelerin alınmasından bir süre sonra farelerin derilerindeki treg hücrelerinin, kıl köklerinin çevresinde toplandığını fark eden araştırmacılar, treg hücrelerinin saçların uzamasındaki birincil rolünü keşfetmiş oldular.

Saç uzamasının bugüne dek yalnızca stem hücre adı verilen hücrelerle ilişkilendirildiğini bildiren Amerikalı araştırmacı Michael Rosenblum'a göre, bu yeni bulunan sonuç, kelliğe çözüm bulmaya yönelik çalışmalarda köklü değişiklikleri beraberinde getirebilir ifadelerini kullandı

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *