Kemik kırıklarında alçısız tedavi dönemi başlıyor

Kırık tedavilerinde yeni geliştirilen cihaz sayesinde alçı ve ameliyat dönemi kapanıyor. Hastanın kısa sürede normal yaşantısına dönmesini sağlayacak bu cihazda özel bir bilgisayar yazılımı sayesinde röntgen ışınları kullanılacak.

Düzce Üniversitesi bünyesinde 7 yıldır devam etmekte olan araştırma sonucunda üretilen cihaz, özellikte sporcuların korkulu rüyası olan kırıkların "alçısız" ve "ameliyatsız" olarak tedaviye imkan sağlayacak.

Araştırma ekibinde bulunan bir profesör, bir doktor ve bir fizik öğretmeninden oluşan ekibin titizlikle yürüttükleri çalışmalar sonucunda üretilen 6 ayaklı mekanizmaya sahip cihaz, kırıkğın bulunduğu noktaya göre değişebilen yön sistemine sahip. Bu sisteme entegre edilen yazılım desteğiyle kırıklarda yanlış kaynamanın da önüne geçilmiş olacak.

Ameliyat yapılmadan bir şekilde kemiğin düzgün bir şekilde kaynaması ve alçıya grek duymadan kırığın tedavi edilmesinin önünü açan bu cihaz, normal şartlarda uzun ve meşakatli bir süreç olan hastanın iyileşme sürecini kısalttığı gibi alçının verdiği günlük yaşam zorluklarını da ortadan kaldırarak tedavi sürecini rahat bir şekilde atlatmasına imkan verecek.

Cihazın tedavide kulllanılmasından önce hastanın röntgenleri çekiliyor. Ardından da bu sistemle bağlatılı olan cihaz önce kemiğe tutturulup, ardından bilgisayar yazılımıyla kemik kırığı birleştiriliyor. Böylece alçıya gerek kalmadan kırık sabitlenmiş oluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *