» 
»
 

Kemik suyunun bilinmeyen faydaları

Kemik suyunun insan vücudu üzerinde bilinmeyen birçok faydası vardır.

Kemik suyu; hayvanların bağ dokuları ve kemikleri kaynatarak elde edilmektedir. Etlerinden sıyrılmış kemiklerin en az 8 saat uzun bir süre pişirilmesi ile kemiğin içindeki iliğin, vitamin ve mineralleri suya bırakılması sağlanarak hazırlanmaktadır.
Kemik iliği çoğu hayvanın kemiklerini kaynatarak elde edilmektedir. Domuz eti, sığır eti, dana eti, tavuk eti, hindi eti kemik suyu ve kemiklerinin, kemik eklemlerinin en çok tüketildiği hayvanlar arasındadır.
Kemik suyu içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineral sayesinde oldukça besleyicidir. Hayvan kemiklerinin içerisinde yoğun miktarda magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum bakımından çok zengindir.
Hayvan kemikleri birçok mineralin yanında kolajen proteinini de içermektedir. Kolajen ise vücut yapısını koruyan en temel maddelerden bir tanesidir. Kolajen yoğun olarak tendonlarda, bağlarda ve kemiklerde bulunur. Kolajen yaşlanmayı geciktirmektedir ve vücudun zinde kalmasını sağlamaktadır.

Kemik suyunun faydaları nelerdir?
Vücudun kemik, kıkırdak ve kas dokularına yapısal destek olmaktadır. En başta cilt bütünlüğü olmak üzere tüm doku ve organların canlı, güçlü ve esnek kalmalarını sağlamaktadır. Kemik suyunda glisin ve arjininin vardır. Bu maddelerin ise iltihap önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Kadınlarda hormonal dengeyi sağlar, hücre gençleşmesini arttırarak vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatır. Tırnaklar bakımı yapar. Ruh halinizi dengeler, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmaktadır. Sinir iletimini destekleyerek uykusuzluk ve yorgunluğun azalmasında etkilidir.
Ancak herşeyde olduğu gibi bunun da fazlasını tüketmenin zaraları mevcuttur. Mesela fazla kemik suyu tüketmek kalp damar sağlığı sorunlarına yol açmaktadır.
Kemik suyu fazla tüketildiğinde zarar verebilmektedir. Fazla tüketilmesi kalp, damar sağlığını olumsuz etkileyebilir ve kolesterol hastalıklarına sebep olabilmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *