» 
»
 

Kene vakalarındaki artış vatandaşları endişelendiriyor!

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştıran kenelerin popülasyonunda endişe verici artış yaşandığı belirtildi. Yapılan araştırma raporlarına göre 8 il de vaka artışı çok yükseldi...

Yetkililer tarafından son yapılan açıklamalara göre ülkemizde; Sivas, Yozgat, Çorum, Tokat, Giresun, Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan illerinde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının yoğunlukla görüldüğünü ve son zamanlarda vakalarda ciddi artış yaşandığını bildirildi.

Vakaların 2020 yılında 2019'a göre yaklaşık yüzde 30-40 artış olduğunu aktaran yetkililer 2021 yılında geçen yıla oranla en az yüzde 40-50 artış bulunduğunu ifade etti.  Öte yandan bu yıl içerisinde şu ana kadar Sivas'ta 200'e yakın vaka kayıtlara geçti. Hastanelerde bulunan iki servisin tamamının dolduğu 9 vatandaşımız da yaşamını yitirdiği açıklandı.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından, Nairovirüs grubuna ait bir virüsle meydana gelmektedir. Hastalığın belirtileri arasıbda; ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal bulunmaktadır. 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunmak için bazı yolar;

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden çok riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek amacıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve kenelerin elbise üzerinde rahat fark edilebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

Kene yönünden riskli alanlardan bulunulduktan sonra kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda ki kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil belirtilen bölgelere dikkatli bir biçimde bakarak kene bulunup, bulunmadığını kontrol etmeli ve eğer kene tutunmuş bir bölge var ise hiç vakit kaybetmeden, çıplak el ile dokunmamak koşuluyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.

Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün boyunca halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtileri izlemeli ve bu belirtilerden bir veya birden fazla belirtinin ortaya çıkması halinde en kıssa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *