» 
 

Kenger sakızı otunun kilosu 600 TL'ye ulaştı!

Türkiye'de Doğu ve Güneydoğu kırsalında yetişen, çok faydalı kenger sakızı terör olaylarından dolayı dağlardan toplanamadığı için fiyatı yüzde yüz oranında zamlanarak, kilosu 600 liraya ulaştı.

Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu kırsalında bulunan her derde deva kenger sakızı, terör olaylarından dolayı toplanamadığı için yüzde yüz zamlandı. Kenger sakızının kilosu 600 liraya ulaştı. Hazımsızlığı gideren, kramp çözücü, sinirleri güçlendiren, kanı temizleyen, migrene karşı yararlı, terletici ve vücuda rahatsız verici özellikleri ile bilinen kenger otu bitkisi, bölgede son bir senedir artan terör olayları ve operasyonlarından dolayı toplanamıyor.

Köylülerin dağlardan toplayarak pazara süremediği kenger sakızının fiyatının da geçtiğimiz yıla nazaran yüzde yüz arttığı gözlemlendi. kenger otunun sebze olarak tüketebildiği gibi köklerinden elde edilen sakız, pek çok alanda kullanılabiliyor. 78 yaşındaki Kenan Sağıt, kenger sakızının diş ağrıları ve diş eti rahatsızlıklarında da kullanılabileceğine değindi.

Bölgede yaşanan terör olaylarından dolayı, kenger sakızının bu sene çok az bir oranda bulunduğunu belirten Kenan Sağıt, 50 yıldır çarşıda aktarlık yaptığını, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan kenger sakızının bu yıl az bulunmasından dolayı fiyatının yüzde yüz artırıldığını söyledi. Bu nedenle kilosu 300 TL olan kenger sakızının bu yıl 600 lira olduğunu belirtti. Çok pahalı olmasından dolayı da tane olarak 2 TL'ye satıldığını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *