» 
 

Kentsel dönüşüm kira yardımında ikametgah değişikliği büyük sorun

Kim ister ki riskli binada oturmayı diyebilirsiniz ancak evsiz kalacağım telaşıyla acele ederek ev kiralayarak hemen adres değişikliği yapan ve henüz evine risk raporu almamış vatandaşlar kira yardımı alamama sorunuyla karşı karşıya.

Ülke çapında kentsel dönüşüm bilindiği üzere mega kentler başta olmak üzere pek çok yerde tüm hızıyla devam ediyor. Binasında yıkılma riski olan vatandaşlara ise devlet risk raporu almaları halinde kira yardımında bulunuyor. Ancak aceleci davranarak bu risk raporunu almadan ikametgah değişikliği yapan hak sahipleri kira yardımında sorunla karşılaşıyor. Çünkü böyle durumlarda kira yardımı alamayabiliyorlar.

TÜSODER’den yapılan açıklamaya göre henüz işlemleri tamamlanmamış hak sahiplerinin kira yardımı alamama riski olduğu, bu yüzden pek çok başvuru bulunduğu bildirildi. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı verilmiş binalardaki hak sahiplerinin ev kiralarken aceleci davranarak işlemleri tamamlanmadan ikametgah değişikliği yapmaları durumunda kira yardımından mahrum kaldığı belirtildi.

ACELE ETMEYİN RAPORU BEKLEYİN
Taşınmadığı halde kiraladıkları evlere ikametgah değişikliği yapan vatandaşların yararlanamama sebebi olarak kira yardımı için gerekli belgeler arasında bulunan riskli binada oturduğunu gösteren ikametgah belgesi olduğu belirtiliyor. Gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından yeni kiralanan eve ikametgah değişikliği yapmanın gerekliliği vurgulanırken, vatandaşların ev kiralamış olsalar da işlemler tamamlanmadan ikametgah değişikliği yapılmaması gerektiğinin aldı çizildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *