» 
»
 

Kentte yaşayanlarda şizofreni görülme sıklığı daha yüksek

Toplumda yaklaşık yüzde 1 oranında görülen şizofreninin kentlerde daha yoğun görüldüğü, dünyada ise 60-65 milyon şizofreni hastası olduğu belirtiliyor.

Şizofreni 16-25 yaş aralığında ortaya çıkan ve kadın erkek, sosyal sınıf ya da belli bir coğrafya gözetmeksizin görülebilecek bir hastalık. Dünyada 60-65 milyon, Türkiye'de ise 450-600 bin şizofreni hastası olduğunu belirten Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, kronik bir hastalık olan şizofrenide hastaların doğru tedavi ile bazen destekli bazen de desteksiz olarak yaşayabileceklerini belirtiyor. Hastalığın doğası ve toplumdaki ön yargılar nedeniyle hastaya ve hasta yakınlarına zorluklar çıkarabilen bu hastalığın kişilerde yaşam boyu engellere yol açtığı belirtilirken, şizofrenide kişilerin gerçek ile hayali ayırt edemediği bir süreçte oldukları, zaman zaman da psikotik rahatsızlığı olanların gerçekle ilişkilerini kaybettikleri ifade ediliyor.

Psikotik atak, hastalar gerçekle ilişkilerini kaybettiklerinde meydana geliyor ve ani kişilik ve davranış değişiklikleri yaşanıyor. Kişiden kişiye şiddeti değişen ataklar bazı hastalarda hayatları boyunca 1 kez yaşanırken bazı hastalarda ise birkaç kez yaşanabiliyor.

Tüm dünyada halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen şizofreni daha çok 16-25 yaş aralığında görülürken, cinsiyet ayrımı da bulunmuyor. Ancak şizofreni kentte yaşayan kişilerde kırsalda yaşayanlara göre daha çok görülüyor. Ayrıca gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelere göre daha ok görüldüğü belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *