» 
»
 

Kepçe kulak çocuklarda ruhsal travma nedeni

Kepçe kulak olarak tabir edilen kulak estetik bozukluğu, hem çocuklar hem de yetişkinler için birkaç saatlik bir operasyonla düzeltilebiliyor. Ancak uzmanlar kepçe kulak operasyonunun vakit geçirilmeden yapılmasını psikolojik açıdan tavsiye ediyor.

Kepçe kulak olarak adlandırılan kulak estetik bozukluğunun çocukların sosyal çevresiyle ilişkisinde ruhsal travmaya neden olabileceğini belirtilen Medical Park Fatih Hastanesi’nin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünden Op. Dr. Koray URGU, bu bozukluğun birkaç saatlik bir operasyonla tamamen düzeltilebileceğini ifade etti. Kepçe kulak operasyonunun çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de özgüven açısından önemli olduğuna değinen Urgu, kepçe kulaklı olmanın hastalara psikolojik açıdan zarar verdiğini ve yaşam kalitesini düşürdüğünü kaydetti.

Okul çağındaki çocuklarda bu nedenle ruhsal travma, okulda başarısızlık ve sosyal çevreden uzaklaşma gibi bulgular ortaya çıkabileceğini belirten Urgu, erişkinlerde ameliyat sonrasında özgüven artışı görüldüğünü, çocuklarda ise ameliyatın ortaya çıkabilecek ruhsal travmaları önlediğini dile getirdi.

Anne karnında yüz gelişimi sırasında meydana gelen kulak estetiği bozukluğunun doğumdan sonra 5-6 yaşlarına gelindiğinde erişkin boyutlarına ulaştığını ifade eden Op. Dr. Urgu, kepçe kulak operasyolarında kulaktaki kıvrımların oluşturulması ve çukurluğun azaltılmasının amaçlandığını bildirdi. Operasyonun yaklaşık olarak 45-60 dakika sürdüğüne işaret eden Urgu, kapalı pansuman ve 1-2 gün takibin yeterli olduğunu belirtti. Operasyonun okul çağından önce yapılmasının önemini dile getiren Urgu, sorunun saptanması ve hastanın doktora yönlendirilmesinde sorumluluğun anne-baba ile ana sınıfı öğretmenlerine düştüğünü kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *