» 
»
 

Kepek neden olur? Kepeğin oluşumu nasıl önlenir?

Cildin kuruduğu aylarda veya güneş ışınlarına maruz kaldığı dönemlerde kepek problemi gün yüzüne çıkıyor. Bazı hastalıkların da etkilemesi ile açığa çıkan kepek neden olur? Kepek oluşumu nasıl engellenir ve kepek olmaması için neler yapılmalı?

Vücudun vitaminsiz kalmasından, susuz kalmasına kadar birçok faktörün etkilediği ve günümüzde yaygınlaşmış en çok görülen saç problemi kepek nasıl giderilir? Doğru bilinen yanlışlar kepeğin oluşumunu daha da tetiklerken, bu konu ile ilgili  Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek'in açıklamaları kepek problemini çözüme kavuşturuyor. Kepek probleminin çözümü için Ertek'in açıklamaları dikkat çekiyor. Şeker hastalıkları, vitaminsizlik, düzensiz beslenme, özellikle yaz aylarında az su tüketimi saç derisinin kepek üretiminde önemli bir rol oynuyor.

Kepek oluşumunu engellemek sanıldığı gibi çokta zor birşey değildir. Hazır gıdalardan uzak durup, protein, vitamin ve mineraller açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Saç yıkamada, aşırı köpüren kimyasal şampuanlardan uzak durulmalıdır. Saç şekillendiricileri de kullanmaktan kaçınılmalı ve özellikle bayanların saçlarını sürekli toplamak yerine arada saçı havalandırıp rahatlatması gerekmektedir.

Ölü hücrelerin açığa çıkıp dökülmesi olarak nitelendirilen kepek, dünya nüfusunun yüzde kırkı bazı dönemlerde bu problem ile karşı karşıya kalıyor. Koyu renk kıyafet tercih edenler, kepeğin gün yüzüne çıkmasından dolayı aşırı rahatsızlık duyuyorlar. Yeteri kadar su içilmediğinde, vücut susuz kaldığından dolayı kepek oluşum oranı daha da artar. Özellikle sedef hastaları, egzama hastaları, sinirsel egzama ve mantar hastalığı deride kepek oluşumuna öncülük etmektedir. Derilerin soyulmasına ve deri döküntüsüne neden rahatsızlıklarda kepek daha da artmaktadır.

Birçok kişi kepeğin oluşumunun saçın daha az yıkanmasına veya daha sık yıkanmasına neden olduğunu düşünürken, önemli olan saçın düzenli olarak yıkanmasıdır. Sık sık bol şampuan ile yıkanan saçlarda, deri tahriş olur ve kepek daha çok gözlemlenir.Saçları sık sık veya az yıkamaktansa düzenli aralıklar ile yıkayıp, çok sıcak olmayacak bir su ve kimyasal madde içermeyen şampuan ile saçlar masaj yapılarak yıkanmalıdır. Saçları yıkarken tırnaklar saç derisine değmemelidir. Yıkama işleminde en son olarak da durulama çok önemlidir. Saçlar bol su ile durulanmalıdır.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *