» 
»
 

Kervan 1915 Şehit Erol Olçok'un anısına 6 Ekim'de sinemalarda

Beş yıl süren çekimlerin ardından Kervan 1915, Ekim'in 6'sında vizyona girmeye hazırlanıyor. Aynur Güneş'in yapımcılığını, İsmail Güneş'in senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği film Şehit Erol Olçok anısına sinemalarda olacak.

Kervan 1915, çekimleri 90 günde tamamlanarak 12 farklı yerde kurulan büyük çaplı setlerde yaklaşık 2000 kişinin çalışmaları sonucunda artık vizyona giriyor. 1915 yılında yaşanmış olayların anlatıldığı Kervan 1915, Osmanlı Devleti’nin savaş bölgelerinde erkekleri düşman saflarına katılma ihtimali olduğu için; lojistik destek sağlayan, sağlama ihtimali olan sivil Ermenileri, harp sonuçlanıncaya kadar tehcir (zorunlu göç ve iskân) kararının uygulamasından bir kesitin anlatıldığı yol hikâyesi olarak karşımıza çıkacak.

Kervan 1915 konusu; tehcir kararı uygulanırken bir grup Ermeni kadın ve çocuğun savaş bitene kadar Suriye'ye taşınması görevini Katırcı Salim ve adamları üstlenir. Emanete ihanet etmeme ahlakını dirayetle hayata geçirmelerinin örnek öyküsünün anlatıldığı filmde, Türk'ler ile Ermeni'ler arasında Birinci Dünya Savaşı sırasında tamamen bozulan itimat duygusunun mal olduğu olaylara ise film yoluyla ayna tutuluyor.

Filmin oyuncuları; kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu, Meriç Başaran, Fatih Ayhan, Haldûn Boysan, Mehmet Emin Eren, Reshad Strik, Mehmet Usta, Zekeriya Karakaş, Aylin Lusin, Roza Shake Hovenisyan, Vugar Ali Alisoy, Semra Güzel, Tuba Görgün, Alara Duran, Cem Çelebi, Aliye Kaya Çelebi ve Ali Kemâl Yılmaz da rol alan isimler arasında yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *