» 
»
 

Keşfedilen yeni bir karınca türü küresel istila potansiyeline sahip

Binlerce kilometrelik alana yayılmak suretiyle diğer canlılar için tehlike oluşturabilecek bir karınca türü Etiyopya'da keşfedildi. Bilim insanları bu türün büyük bir saldırı potansiyeli taşıdığını bildirdi.

Eski kilise ormanlarında bulunan canlıların çeşitliliği üzerinde araştırma yapmakta olan bir grup bilim adamı, araştırmalarını yürütmekte oldukları ormanlık alanda yeni bir karınca türü keşfetti. Kuzey Karolina Doğa Bilimleri Müzesi'ne ait internet sitesinden konuya ilişkin bir açıklama yayınlandı.

Süper koloni diye adlandırılan bir formun izlerini taşıdığı belirtilen karınca türünün dünyaya her yerine yayılarak pek çok şeye zarar verebileceği belirtildi. Araştırmacılardan Magdalena Sorger, yeni keşfedilen bu karınca türünün iki nedenle önemli olduğunu kaydetti. Sorger, ilk olarak süper koloni formunun zor ender görülen bir form olduğunu ve bunu oluşturabilen sadece 20 tür canlı olduğunu belirtti. İkinci olarak ise Lepisiota olarak adlandırılan türün önemli olduğuna dikkat çeken Sorger, daha önce Avustralya'da birkaç günlüğüne Darwin Limanı'nın kapatılması gibi tedirgin edici şekilde gündemde yer aldığını kaydetti.

Bahsi geçen türün daha çok insanlarla seyahat ettiklerini belirten Sorger, bu süper kolonilerin tek yuvanın ötesine geçerek bazen binlerce kilometrelik alanı çevreleyebildiklerini aktardı. Bir koloninin süper koloni olabilmesi için onun sınır tanımadan uzak mesafelere ulaşabilme kapasitesinin olması gerektiğini vurgulayan Sorger, yeni bulunan bu türün 38 kilometreye kadar yayıldığının görüldüğünü ifade etti.

Süper kolonilerin canlı çeşitliliğine bir tehdit olarak kabul edildiğini de belirten Sorger, binlerce kilometreye ulaşabildikleri için insanların evlerini ve diğer yapıları da işgal edebildiklerini, bu türlerin bilim çevrelerince milyonlarca yuva ve işçi karıncayı barındırabilen sınır tanımayanlar olarak adlandırdıklarını bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *