Keşif uydusu Cassini Satürn'e doğru son yolculuğuna başlıyor!

Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumu Amerikan NASA, Satürn gezegeninin keşif uydusu olarak görev yapan Cassini'nin görevini tamamlayarak gezegenin yüzeyine doğru son yolculuğuna başlayacağını duyurdu.

NASA'nın tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, Cassini'nin son dalışına 26 Nisan tarihinde başlayacağı ve beş a sürecek olan yolculuğun sonrasında 15 Eylül'de gezegenin atmosferine girdikten sonra parçalanarak yok olacağı belirtildi. Cassini'nin, bilim adamlarının "büyük final" olarak adlandırdıkları bu son yolculukta, Satürn'ün yüzeyiyle halkaları arasındaki 2 bin 400 kilometrekarelik boşlukta keşif yapan ilk uzay aracı olacağı kaydedildi.

Konu hakkında açıklamada bulunan NASA'nın Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, Cassini'nin Satürn halkaları çevresinde yaptığı son 22 yörünge yolculuğunun bugüne dek yapılanların en cesuru olduğunu söyleyerek "Cassini'nin yörünge yolculuklarından öğrendiklerimiz, bizim büyük gezegenler, gezegen sistemlerine dair ufkumuzu genişleten gerçek bir keşif atılımı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *