» 
»
 

Kilo almadan sigarayı bırakmanın yollarını uzmanlar açıkladı!

Sağlık açısından büyük bir tehlike olan sigarayı bırakmak isteyenlere müjde! Uzmanlar kilo almadan sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu ve en etkili yollarını açıkladı. Artık hem sigarayı bırakmak hem de fit görünmek kolay olacak. İşte detaylar...

İstatistiklere ve araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ortalama 2-5 kg aldıkları açıklandı. Alınan kilonun içilen sigara adedine göre de değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Yani günde iki paket içen bir insan, günde bir paket sigara tüketenden daha da fazla kilo alıyor. Peki kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları nelerdir?
Kişi, sigarayı bıraktığı günün ertesi günü beslenme alışkanlığını değiştiriyor. Sigaraya harcanan zamanın yerine sürekli bir şeyler tüketme ihtiyacı duyulduğu gibi, sigaranın ağızda yok ettiği tat alma ve koku alma hislerinin de normal düzeye dönmesi ile birlikte iştahlar da orantılı olarak artıyor.

Sigarayı bıraktıktan sonra ağızda onun boşluğunun dolması gerektiğine sizleri inandıran bir istek meydana gelecektir. Elde ve ağızda artık olmayan sigaranın yerine, yine elde ve ağızda sürekli yiyecekler olması gerektiğini düşündüren bir içgüdü sizi hep dürtecektir. Sıklıkla bir şeyler atıştırmaktan ve yemek yemekten dolayı da vücut direk kilo almaya başlar.

Uzmanlardan yaptıkları araştırmalara göre, vücudun dengesinin bozulması ile sigarayı bırakan kişilerdeki kilo artışına engel olacak çözüm önerileri geldi. Sigarayı bırakmak için süt ve muzun bu konuda önemli bir rol oynadığı açıklandı. Bir bardak süt tüketiminin ardından içilen sigara, istenilen tadı tam anlamı ile vermediğinden sigaradan soğuyabilirsiniz. Aynı şekilde muz da sigarayı bırakmada etkili olduğunu açıkladılar.

Sağlığa gün geçtikçe daha da çok zarar veren  sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde, aşırı açlık hissediyorsanız yulaf lapası da tüketebilirsiniz. Acıkmayı baskılamak için besin tabağınızda mutlaka bol lifli yiyecekler olmalıdır. Sebze ve meyve tüketerek kilo almayı yavaşlatabilir hatta durdurabilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *