» 
»
 

Kilo almak isteyenlerin ne yapması gerekiyor?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre kilo vermekten çok kilo almak çok daha zor bir süreç. Ayrıca erkeklerin, kadınlara oranla daha çok kilo alma istedikleri için bu problemi yaşadıkları belirtiliyor. Peki kilo almak için ne yapmalı? Detaylar haberde...

Kilo vermek için mücadele eden şişman grubun yanı sıra kilo almak için çabalayan zayıf bir grup da bulunuyor. Konu ile ilişkin araştırmada bulunan uzmanlar, kilo alma durumunun verme durumundan daha zor olduğunu, kişilerin neden kilo alamadıkları ile ilgili pek çok önemli faktörün etki edebileceği belirtiliyor. Diyetisyen Şeyda Sular'ın yaptığı açıklamalara göre, iştahsızlık, ptikolojik problemler, yoğun fiziksel aktivite, bağırsak emilim rahatsızlıkları gibi nedenler kilo almayı engelliyor. Kilo almak isteyip de alamayanların mutlaka bir uzmana başvurması gerektiğinin altını çizen Şeyda Sular, gerek görülen tahlillerin yapılması gerektiğini, tahlil sonuçlarına göre de düzenli bir beslenme planının oluşturulması gerektiğini bildiriyor.

Kilo almak için yapılması gereken şeyin her önüne geleni yemekten geçmediği, düzenli olarak doğru besinleri tüketmek gerektiği belirtiliyor. Kilo almak için alınan günlük enerjinin günlük 400 ve 500 kcal üzerinde alınması gerekiyor. güne kahvaltı yapılmadan başlanmamalıdır. Mutlaka düzenli ve dengeli beslenmelidir. Kahvaltıda ek olarak nar suyu ya da portakal suyu hem kalori hem de C vitamini takviyesi yapacaktır.

Gün içerisinde ana öğünlere dikkat edildiği gibi ara öğünlere de dikkat edilmelidir. Ara öğünlerde, kuru ve yaş meyveler, yağlı tohumlar tüketilmelidir. Ana öğünlerde ise mutlaka karbonhidrat ve protein tüketilmelidir. Örneğin ızgara balık yanında tam buğdak ekmek, makarna, kırmızı etin yanında ise bulgur pilavı tüketilmelidir. Yemeğe çorba ile başlamak yerine yemekten sonra çorba tüketmek de iştahın kapanmasına engel olacaktır.

Yemek öncesinde ve esnasında su tüketilmemelidir. Küçük hacme sahip yüksek kalorili ürünler tüketilmelidir. Mesela tahin, fıstık ezmesi, keten tohumu gibi... Kilo vermek isterken sağlığı da elden bırakmayın. Spor yapmaktan kaçınmayın. Ancak kas egzersizleri yapmak daha yararlı olacaktır. İştah artırmak için turşu, turşu suyu ve yemeklerde baharat tüketilmelidir. Kilo alma süreci ne kadar zorlu olursa olsun motivasyon ve istikrar en önemlisidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *