» 
»
 

Kilo vermek için balık ye

Balık içeren diyetlerin kilo vermeyi kolaylaştırdığı yapılan araştırmalarda ortaya kondu. Uzmanlar kilo vermek isteyenlerin haftada bir kaç kez balık yemelerini öneriyor.

Balığın sağlık deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak yapılan araştırmalar, balığın aynı zamanda zayıflamak için de önemini ortaya koyuyor. Norveç’in Bergen Üniversitesi beslenme fizyolojisi uzmanı Lise von Krogh, yapılan araştırmalarda balığın kilo verme üzerindeki etkisinden yola çıkarak zayıflamak isteyenlere haftada birkaç kez blaık yemelerini önerdi. Araştırma sonuçlarında kalori miktarı aynı olmasına rağmen balığın dahil olduğu diyetlerde daha kolay kilo verildiğinin ortaya çıktığını belirten Lise von Krogh, bunun sebebinin balık proteinlerinde bulunan amnioasit olabileceğini kaydetti. Yağlı ve yağsız balığın bulunduğu diyetlerle daha kolay kilo verilebileceğini belirten Lise von Krogh, “International Journal of Obesity’nin 2007 yılında yayınlamış olduğu ‘Genç yetişkinler için balık ve balık yağı içeriğiyle çeşitlendirilen kilo verme diyetleri’ araştırmasında da, haftada 5 kez balık yiyenlerin, haftada sadece 3 kez balık yiyenlere nazaran daha iyi kilo verdikleri tespit edildi." dedi.

Sadece Omega-3 yağ asitleri ya da proteinlere bağlanamasa da balık yağı alanların da aynı şekilde daha iyi kilo verdiklerini kaydeden Lisa von Krogh, araştırmacıların balık proteinin sağladığı tokluk hissi ile diyet başarısının bağlantılı olabileceğini değerlendirdiklerini belirtti. Lisa von Krogh "Balık sağlıklıdır ve çoğu kez yağlı balığın daha fazla Omega-3 içerdiği için daha sağlıklı olduğu söylenir. Bu doğrudur, fakat yağsız balık ile kombinleyerek tüketmek, arada değiştirmek gerekir." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *