» 
»
 

Kilo vermek için önemli bir öneri: Kalori saymayın

Her yaza yaklaşırken kilo vermek için çeşitli yöntemler araştırılmaya başlanır. Peki zayıflamak için nasıl bir yöntem tercih edilmeli? Kalori hesabı işe yarar mı? İşte uzmanından sağlıklı kilo vermek üzerine tavsiyeler...

Kim istemez ki fit bir vücutla yaza girmeyi ve her istediğini özgürce giyebileceği bir vücuda sahip olmayı. Zayıflamak için uygulanan pek çok yöntem olsa da uzmanlar kilo vermek için metabolizmanın önemini vurguluyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Uz. Dyt. Merve Yüksek sağlıklı kilo vermek isteyenleri besin içerikleri ve kalori değerleri hakkında bilgilendirdi.

Kalori değeri besinleri tüketirken zayıflamak isteyenlerin en dikkat ettiği konuların başında gelir. Hemen her yerde besinlerin kalori değerleri artık erişilebilir hale geldi. Sindirim sisteminde sindirilerek kanda emilebilen tüm besinlerin vücuda enerji sağladığını belirten Yüksek, her besinin sağladığı enerji miktarındaki farklılığa değindi. 1 gram karbonhidratın 4 kalori olduğunu belirten Yüksek, 1 gram proteinde 4 kalori, 1 gram yağda ise 9 kalori olduğunu bildirdi.

POĞAÇA İLE YOĞURDU AYNI KEFEYE KOYMAYIN

Enerji sağlamak için kalori ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Yüksek, eğer kişinin aldığı kalori gerekenden fazla kalori şişmanlayacağını, ihtiyacından az kalori alırsa zayıflayacağını kaydetti. Tüketilen gıdaların önemsenmesi gerektiğini belirten Yüksek, her kalorinin aynı olmadığını, sadece kalori kısıtlaması yaparak sağlıklı kilo verilemeyeceğini ifade etti. Yüksek "200 kalori değerinde bir poğaça ile aynı kalori değerinde yoğurt yemenin vücuda etkileri aynı olmamaktadır" dedi.

Besinlerden gelen enerji, hücrelerde oluşarak harcanması olayı metabolizmadır. Vücut ise tükettiğiniz besinlere metabolik yanıtlar verir. Termik etki adı verilen bu durum, yağ ve karbonhidrat alımı sonrasında enerji harcaması yaklaşık yüzde 6 iken, protein alımı sonrası oluşan enerji artışı yüzde 30 civarında olarak açıklanabilir. Yüksek, proteinlerin vücutta metabolize olurken daha fazla enerji harcattığını dile getirdi.

YAĞLAR ARASINDA DA FARK VAR

Tüm yağ çeşitlerinin gram başına 9 kalori olduğunu kaydeden Uzm. Dyt. Yüksek, omega-3 içeren ceviz ile trans yağ içeren cipsin aynı olmadığını belirtti. Zira ceviz kalp dostu iken cips sağlığı tehdit ediyor ve şişmanlamaya sebep oluyor. Aynı şekilde karbonhidratların da farklı çeşitleri olduğuna değinen Yüksek, glikoz ve nişasta hızlı şekilde sindirilerek kilo aldırabilirken kompleks karbonhidrat içeren besinlerin içeriğindeki çözülmeyen lifler sayesinde bağırsak hareketlerinin olumlu etkileneceğini ve zayıflamaya katkısı olacağını ifade etti.

Belli miktarlarda pırasa ise pizzanın eşit kalori değerine sahip olabileceğini ancak besin değerlerinin bambaşka olduğunu belirten Yüksek, 1 dilim pizza yeterince doygunluk sağlamazken pırasanın daha küçük porsiyonlarla doygunluk sağlayacağını ve içeriğindeki lifler sayesinde zayıflamaya yardımcı olacağını vurguladı.

Uz. Dyt. Yüksek zayıflamak isteyenlerin ya da kilosunu korumak isteyen kişilerin kalori sayımını bırakmasını, yenilen yemeğin sadece kaloriden değil, protein, yağ ve karbonhidratlardan oluştuğunu göz önüne almasını tavsiye etti. Sadece kalori sayarak zayıflamaya çalışanların yağ kitlesinde kayıp olmadığını da unutmamaları gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *