» 
»
 

Kilo vermeyi engelleyen besinler nelerdir?

Günlük hayatta kullanılan bazı besinler içerisindeki bileşenlerden dolayı, diyet listelerinizde yer alıyor olsa bile kilo vermenize engel oluyor olabilir. Bazı besinlerin kilo vermenin önüne engel koyduğunu belirten Diyetisyen Melis Destereci, kilo vermeyi zorlaştıran bu besinleri açıklıyor. Detaylar haberde...

Diyet listelerinin olmazsa olmazları arasında olan tavuk ve kırmızı et malesef ki kilo vermeyi engelliyor. İçerisindeki protein deposunun yanı sıra fazla yağ barındırdığından dolayı yüksek kaloriye sahip olan besinler daha az kalori almak için bazı yöntemler var. Mesela tavuk yenileceği zaman mutlaka yağlı olan derisi bir kenara ayırılmalıdır. Özellikle tavuğun göğüs kısmı fırın, ızgara ve haşlama ile pişirmeli ve tüketmeliyiz. Alınan kırmızı etlerin ise yağ oranının mümkün olduğu kadar az olmasına özen göstermeliyiz.

Diyet yaparken ayrıca alkollü içeceklerden de uzak durulması gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Melis Destereci, alkolün yüksek kaloriye sahip olduğunu ve bu nedenle aşırı kalori alımlarına neden olduğunu söyledi. Ayrıca kokteyl içeceklerde ki şeker miktarına dikkat edilmesi gerektiğini de belirtti. Öte yandan light diye alınan diyet ürünlerini sınırsız olarak tüketenlerin de kilo vermesi zorlaşıyor. Çünkü light ürünler kalorisi hiç olmayan değil, kalorisi az olan ürünler demektir. Kişinin günlük kalori ihtiyacı olan 2 bin kaloriyi diyet ürünlerinden sağmasında bir sakınca yoktur. Ancak diyet ürünü diye aşırı light ürünler tüketilmemelidir.

Kilo vermeyi engelleyen diğer bir durum ise, neredeyse tüm restoranlarda bulunan ve çoğumuzun severek iştahla tükettiği patates kızartmasından mümkün oldukça uzak durulmalıdır. İlla ki patates tüketmek isteyenler varsa patatesi fırında pişirerek veya haşlayarak tüketilmesi en doğru olanıdır. Beyaz Hemen hemen her sofrada bulunan beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmelidir. Unlu gıdalardan uzak durmak kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Sağlık açısından şeker ve tuz ölçüsüne dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, ayrıca gazlı içeceklere ve meyve sularına da sınırlandırma getirilmelidir. Çünkü vücuda bir yararı olmayan içecekler zamanla bel bölgelerinde yağlanmalara neden oluyor. Asitli içecekler yerine bolca su, hazır meyve suların yerine ise taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *