» 
 

Kimlik kartı çıkartma işlemlerinde sesli dönem başlıyor

Kimlik kartı çıkarma işlemlerinde özellikle doğumla birlikte çıkarılan kimlik kartlarında yapılan hataların önüne geçmek için düğmeye basıldı. Bu hatalar sesli uygulamayla son bulacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda yeni doğum bildirimleri sonrasında çıkarılan kimlik kartlarında çocukların ad, doğum yeri, doğum tarihi veya cinsiyet bilgilerinin yanlış telaffuz, yanlış duyum gibi aksiliklerle yanlış yazılarak tescil edildiğine yönelik vatandaşlar tarafından sık sık yapılan başvurular üzerine harekete geçildiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı gönderdiği resmi yazıda 81 ildeki nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüklerini bilgilendirerek bu işlemlerde vazifeli personelin kayıt öncesi bebeğin kimlikte yer alan bilgilerini sesli bir şekilde anne ya da babaya okutmaları gereği bildirildi.

Ayrıca genelgede daha önce yanlış yazılan bilginin ancak mahkeme kararıyla düzeltilebildiği uzun ve zorlu bir süreç yaşandığı, bu nedenle MERNİS uygulamasının başlatıldığı kaydedildi. Uygulamayla çocukların bilgilerinin doğrulanması için ikinci kez veri girişi yapıldığı, farklılık bulunması halinde hata mesajıyla işleme devam edilmediği ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *