» 
»
 

Kına doğal ağrı kesicilerin başında geliyor

Saçı besleyen, cilt yaralarına iyi gelen kınanın önemli bir özelliği daha ortaya çıktı. Uzmanlar kınanın ta ağrı kesici olmak üzere birçok tıbbi sorunun tedavisinde kullanıldığını aktardı.

Yaşlılarımızın saçlarını, gelinlerin ve askerlerin ellerini süsleyen kına tıbbi alanda da kullanılmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki kına, veremin ilerlemesinden, antiviral, antimikrobik, mantar, yara iyileştirme, ateş düşürme, ağrı kesme, iltihap önleme gibi birçok alanda etkili olmaktadır.

Ayrıca Kına, kanser, parazit, şeker hastalığı gibi önemli rahatsızlıklarda kullanılan kına karaciğeri de korur. Bağışıklık sistemini düzenleyen kına ile yapılan gargaranın bademcik iltihabı, farenjit, diyare, dizanteri, ülser, barsak kurdu ve ateş tedavisinde de olumlu etkiler göstermektedir.

Halk arasında da oldukça yaygın olarak kullanılan kına, uyuz, saç kepeği, saç dökülmesi, sarılık, mantar, dalak büyümesi, kanser, amipli dizanteride kullanılmaktadır. Öte yandan kına yağı, kınadan elde edilen ve tedavi amaçlı olarak kullanılan bir maddedir. Özellikle eklem iltihabı ve romatizma kaynaklı ağrılarda etkilidir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *