» 
 

Kira geliri vergisi vermek için sona yaklaşıldı

Kirada Gayrimenkulu olanlar 31 Mart 2017 tarihine kadar vergilerini ödemeleri gerekiyor. Geliriniz 3 bin 800 liranın altındaysa vergiden muaf olabilirsiniz.

Kira vergisi için beyanname süresi 31 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. Beyannamenizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresinden verebilirsiniz.  Geliriniz  ayda 317 lira yılda 3.800 liradan daha düşükse beyan etmek zorunda değilsiniz. İşyerleri için ise bu tutar 30 bin lira. Kirada gayrimenkulu olanlar yüzde 25 ile götürü gider ve gerçek gider indiriminden yararlanabilecek. Konuyu daha da açacak olursak örneğin aylık 1000 lira kira getirisi olan birisi için yıllık 12 bin lira gelir sağlanırken aynı kişinin 3800 liralık istisnası düşünülürse kalan 8200 liradan dolayı götürü gider 2050 liraya inecek. Böylelikle vergiye tabi gelir 6.150 lira kalacak. Gerçek giderde ise formül şöyle, İndirilecek gider=(toplam gider x vergiye tabi hasılat)/toplam hasılat oluyor. 

Konuyla ilgili uzmanlar gerçek gider yöntemini seçmeyi tavsiye ediyor. Bu yöntemle hiç vergi ödenmeyebilir. Yeni ev ve kredi ile alınan evde gerçek yöntemi seçmek daha mantıklı bir yaklaşım oluyor. Çünkü alınan evin 50 yıl süre ile satın alma bedeli olarak yüzde 5 gider olarak yazılabiliyor. Evini kiraya vererek başka evde kiralık oturanlarda gerçek usulde kira bile ödemeyebilir. Bu arada sigorta şirketlerine ödenen primler, eğitim ve sağlık harcamaları, yardım ve bağışlar ile sponsor harcamaları da gelirden düşebiliyor. Diğer bir örnekle açıklayacak olursak profesyonel spor dallarına sponsor olunduğunda bedelin yüzde 50 gibi kısmını gelirden düştüğünüz gibi eşiniz ve çocuğunuz için ödediğiniz hayat sigortası primlerinde de indirimden yararlanabiliyorsunuz. Ölüm, hastalık, kaza, engellilik, sağlık ve doğum gibi sigorta primlerinin ise tamamı indirilebildiği gibi eğitim ve sağlık harcamaları da beyan edilen gelirden yüzde 10’unu aşmaması şartıyla yıllık gelirden düşülüyor.

BİR KESİM YARARLANAMIYOR

Konut kira geliri elde edenlerden,  menkul ve gayrimenkul sermaye iradı ve kazanç ve iratların gayri safi tutarları toplamı 2016 yılı için 110 bin TL’yi aşanlar istisnadan yararlanamıyor.

DÜŞÜLEBİLEN GİDERLER HANGİLERİ?

- Isıtma, aydınlatma, asansöz, su , sigorta ve idare giderleri
- Harç, şerefiye, resim ve emlak vergisi giderleri
- Kullandığınız konut kredisi borçlarının faizleri
- Evi satın alma tarihinden itibaren 5 yıl süreyle bedelin yüzde 5’i
- Ödenen kiralar ve amotisyonlar ile bakım ve onarık giderleri
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *