» 
»
 

Kırık Kalp Sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

İskoçya'da bulunan önemli araştırmalara imza atan Aberdeen Üniversitesi'nde göver yapan bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, zamansız yaşanan kayıplardaki gibi aşırı duygusallığa neden olan durumlar, kişinin kalbinde kalıcı hasar bırakabiliyor.

Son zamanlarda tıp dünyasında oldukça yankı uyandıran ve "Kırık Kalp Sendromu" adı verilen duygusal tramva nedeniyle, hasta aşırı stres altında kalp yetmezliği yaşayabiliyor. İngiliz Kalp Vakfı'nın tarafından da desteklenen araştırmada 52 hasta 4 ay süreyle takibe alındı.

Araştırmanın başında bulunan Dr. Dana Dawson, araştırma kapsamında gözlem altına alınan hastaların tıbbi müdahale olmaksızın iyileşebileceğini inanılmasına karşın sonuçların umdukları gibi olmadığını sendromun kalpte çok daha kalıcı etkiler bıraktığını kaydetti.

Dowson, araştırmada hastaların kalp kaslarında yaralar oluştuğunun gözlemlendiğni ve kasların kan pompalama görevini tam olarak yerine getiremediğinin görüldüğünü aktardı. Hastalığın belirtilerine de değinen Dawson, belirtilerin kalp kriziyle benzer özellikler gösterdiğini, hastaların nefes alamama, göğüs ağrısı ve bayılma gibi şikâyetlerle doktorlara başvurduğunu ifade etti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *