» 
»
 

Kırıklara alçısız ve ameliyatsız çözüm getirildi

Düzce Üniversitesi tarafından geliştirilen bir cihaz kemik kırıklarına alçısız ve ameliyatsız çözüm sunuyor. Cihaz sayesinde günlük aktiviteler zorlanmadan yapılabilecek

Düzce Üniversitesi Tıpta çığır açacak bir buluşa imza attı. Yaklaşık 7 yıl süren uzun araştırmalar sonucunda kemik kırıklarıının alçısız ve ameliyatsız tedavisini mümkün kılan cihazı geliştirdi. Bu cihaz sayesinde yürümek, hareket etmek gibi günlük yapılması gereken rutin işler zorlanmadan yapılabilecek. Düzce Üniversitesinden profesör, doktor ve fizik öğretmeninden oluşan ekibin ürettiği cihaz 6 ayaktan oluşuyor. Özel bir yazılım sayesinde edi kırık olan bölgenin hem yanlış kaynamasını engelliyor, hem de o bölgenin hareket kabiliyetini artırıyor. Bu sayede kırıklarda alçı ve ameliyat gibi durumlar da söz konusu olmaktan çıkıyor. Hem hastanın tedavi sürecini kısaltıyor, hem de günlük yaşamdaki aktivitelerin kolay yapılmasına olanak sağlıyor.  Bu cihazın takılabilmesi için önce kırık olan bölgenin röntgeni çekiliyor. Röntgen sonucuna göre cihaz bölgeye yerleştiriliyor ve bilgisayar yazılımı sayesinde kırık birleştirilmiş oluyor. Kırık sabitlenince de alçı ve ameliyata gerek duyulmuyor. Cihaz Uluslararası Buluş Fuarı'nda altın madalya aldı. Patent başvurusu yapılan cihazın yakında seri üretimine başlanacak. 

BASİT KULLANIM İMKANI SUNUYOR

Üretilen cihaz geliştirilen bir yazılım ile en yüksek performansa kadar çıkabiliyor. Cihaz kırık olan bölgeye çift taraflı olarak monte ediliyor ve kemiğin birleştirilerek düzeltilmesi sağlanıyor. Ürünün çalışmaları biomekanik ve kadavra olarak ta tamamlanmış durumda. Cihaz basit bir kullanım imkanı da sunuyor. Kırık teşhisi konan hastanın kırıklı bölgesine cihaz yerleştiriliyor ve tedavi başlıyor. Bu aynı zamanda amieliyatta meydana gelebilecek komplikasyonları da önlemiş oluyor. Hem hızlı iyileşme sağlıyor, hem de cildin bozulması önlenmiş oluyor. 

ALÇI DEVRİ KAPANDI

Cihaz titanyumdan yapıldığı için hem güvenli, hem de hafif. Cihazın karbon gibi malzemelerle ileriki aşamalarda daha da hafifletileceği belirtiliyor. Bu durumda hasta alçı gibi ağır yüklerden de kurtulmuş oluyor. Kırığı olan hasta cihaz sayesinde günlük aktivitelerini yapabiliyor, yürüyebiliyor ve yıkanabiliyor. Bir konfor sağlayarak aynı zamanda da hastanın yaşam standardını da yükseltmiş oluyor. Kırık olan bölgede hem düzgün kaynama elde ediliyor, hem hızlı tedavi imkanı sağlanıyor, hem de hasta ağır yüklerden kurtarılmış oluyor. 

Cihaz bilinen menteşe sistemiyle çalışıyor ve kırık olan bölgedeki kemiğin yapısına göre şekil alıyor. Cihazda ayarlanabilir 6 ayak bulunuyor ve her bölgeye uyum sağlıyor. Cihaz birkaç hastanın üzerinde denendi ve olumlu sonuçlar alındı. Patent için başvurulan cihazın yakında seri üretime geçileceği bilgisi verildi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *