» 
»
 

Kırmızı etle beslenmek, şeker tüketmek kadar tehlikeli!

Önemli araştırmalara imza atan İngiltere’de Adelaide ile Glasgow üniversitesinde çalışmakta olan bir grup araştırmacı, etteki proteinin vücut tarafından diğer besin maddelerinden sonra sindirildiğini, protein fazlalığının da yağ olarak vücutta depolandığını ortaya koydu.

Birçoğumuzun en çok tükettiği besin maddeleri arasında yer alan kırmızı et hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı. İngiltere’de önemli araştırmalara imza atan ADELAİDE Üniversitesi’nden Profesör Maciej Henneberg konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kırmızı için ifade edilen tehlikenin şeker tüketimi ile aynı oranda olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Halil Coşkun ise yapılan araştırmaları değerlendirerek, fazla miktarda şeker tüketiminden kaçınıldığı gibi sağlıklı bir beslenme adına aşırı kırmızı et tüketimi konusunda da dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Bunun sebebini ise elde edilen bulgulara göre açıklayan Coşkun, etteki yağın şeker kadar obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğunu ifade etti. 

Coşkun, yapılan araştırmalarda, şeker kullanımının obeziteye yüzde 13 oranında katkı sağlarken, et kullanımının da obeziteye katkısı yüzde 13 olarak bulunduğunu, etteki proteinin, yağlardan ve karbonhidratlardan daha sonra sindirilmesi nedeni ile bu proteinden aldığımız enerjiyi fazlalık haline getirdiğini ve daha sonra dönüştürülerek insan vücudunda yağ olarak depolandığını kaydetti. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *