» 
»
 

Kırmızı ışıkta ikinci kez geçenin ehliyetine el konulacak!

Sürücüler için oldukça önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Kırmızı ışık ihlalini ikinci kez yapanların ehliyetlerine geçici olarak el konulacak. İşte trafikte yeni döneme dair detaylar...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün trafikte uygulanması planlanan yeni bir düzenlemeye dair bilgi verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans Salonu'nda "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'nda bir konuşma yapan Soylu, hayata geçirilecek pek çok düzenlemenin yanı sıra kırmızı ışıkta geçenlere para cezası ile birlikte tekrarlanması durumunda ehliyetin geçici olarak geri alınması uygulaması yapılacağını kaydetti. Son 5 yıl içinde kırmızı ışık ihlali nedeniyle 17 bin 682 kaza meydana geldiğini belirten Soylu, 140 vatandaşın bu kazalarda hayatını kaybettiğini, 35 bin 573 kişinin ise yaralandığını ifade etti.

Trafik kazaları sonucunda yaşanan ölümlerin azaltılması için emniyet kemerinin en etkin önlem olduğuna işaret eden Bakan Soylu, Türk Standartları Enstitüsüyle birlikte elektronik denetleme sistemini ortalama hız üzerine kurduklarını, uygulamanın ise ilk önce Konya'da hayata geçirileceğini bildirdi. Sistem tamamlandığı anda ise diğer tüm illerde uygulanmaya başlayacak.
Saat 00:00 ile 06:00 arasında tarım işçilerinin toplu halde bir yerden başka yere taşınmasının Başbakanlık tarafından yapılan düzenleme ile yasaklandığını hatırlatan Soylu, kış genelgelerinin yanı sıra artık yaz genelgelerinin de yayımlanacağını ifade etti.

Ağır vasıtalara hız sınırlayıcı zorunlu hale gelecek
Yasal olarak mevcut olan ağır vasıtalara hız sınırlayıcıların yeni dönemde fiili olarak hayata geçirilmesini sağlayacaklarını kaydeden Soylu, otobüs, kamyon, çekici ve belli tonaj üzerindeki kamyonetlerde gaza basılsa bile belli bir hızın üzerine çıkamayacakları bir sistem getirdiklerini, belli model araçlarda teknik olarak mevcut olan sistemin set up ayarlarının yapılmasının sağlanacağını ve denetleneceğini belirtti. Ağır tonajlı araçların hız sınırı ihlalini önlemek için yapılan düzenlemeyle otobanda binek araçlar 120 ile giderken otobüs ve kamyonlar aşırı süratla sollama yapamayacak.

Seyir halindeyken cep telefonu kullanımı konusunda da konuşan Soylu, kaza riskinin cep telefonu kullanımı ile birlikte 8 kat artış gösterdiğini, sürücü reaksiyonlarının yüzde 35, direksiyon hakimiyetinin ise yüzde 91 düştüğünü kaydetti. Sadece telefon kullanımına yönelik engellemeler düşünülürken şimdi buna sosyal medya kullanımının da eklendiğini belirten Soylu, "Bırakın telefonla konuşmayı bi·r de akıllı telefonlarla yorum yazanlar bile var. Ne kendi ne de başkalarının hayatını bu şekilde tehlikeye atmaya ki·mseni·n hakkı yoktur. Dolayısıyla bu noktadaki denetimlerimizi de artıracağız ve tıpkı emniyet kemeri·nde olduğu gi·bi· KGYS, EDS ve PTS üzerinden cep telefonu kullanımlarının tesptini sağlayacağız.".diye konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *